noemd naar meren als Berkmeer, Dieps meer, Noordermeer, Leekermeer en Baarsdorpermeer. Door alle strijd van de Westfriezen de te gen het water, het klimaat, en overheersin gen van andere volken, zijn ze als mens ook erg nuchter geworden. Vooral de oudere Westfriezen houden nog steeds van kort en bondig taalgebruik. Niet meer woorden gebruiken dan nodig is. Een aardig voorbeeld vormt het dialectwoord voor burgemeester. Dat is hier "burrie", lekker kort. Opvallend is ook dat de voorkeur voor kort, zich uit in de achternamen. Er is in ons land geen enkele provincie waar zó veel achternamen voorkomen met maar één lettergreep. Bak, Braas, Kok, Jol,Tol, Breed, Sma, Plak, Kind, Groot, Klein, Pronk, Duin, Tromp, Veul, Loos, Mul, Spil, Loos, Blom, Bos, Stet, Schut, Buur, Buis, Baas, Deen, Knijn, Smit, Ens, Smal, Breed, enz. En Heerhugowaard viel, zeker voorheen, zelfs op door veel namen met vis: Beers, Baars, Bot, Steur en Snoek. Trouwens van kort gesproken; bij de vol tooide deelwoorden wordt ook bijna altijd de "ge" weggelaten.Toen men ooit iemand vroeg waarom men dat deed zei de man heel nuchter: "Den gaat het lekker gauw!" Nog iets opvallends: heel veel woorden zijn in het dialect mannelijk. Zo wordt b.v. over een koe wordt gezegd: "Hai geeft der tig kan melk!" Een vrouw die aan zwangerschapsgymnas- tiek had meegedaan zei, toen men naar het aantal deelnemers vroeg: "Noh, we lage deer met tien man!" Spreekwoorden Aardig om te horen zijn ook vaak de eigen spreekwoorden en zegswijzen van ons dia lect. Wanneer bij een echtpaar de vrouw flink groter is dan de man, heet het: "De kerk is hoger as de toren" Wanneer een vrouw graag de baas speelt zegt men: "Vader dreigt de galge, maar moeder heb de broek an!" Voor zichzelf spreekt: "Logeerders en vis bloive drie dage fris!" 13. Wanneer een tuinder opschept over zijn te verwachten oogst, luidt het: "Roik prate, maar arm telle". Voor zichzelf spreekt ook: "Trouwe is gien klompe passé!" Wanneer je land een eind van je huis lag, was het "Hoe vedder van je goed, hoe dichter bai je skade!" Had een vrouw erg veel werk te doen, heette het: "Ze heb het zo drok as het waswoif' Allemaal uitdrukkingen voortkomend uit de nuchterheid van de Westffiezen. Wanneer iemand doodmoe was zei men: "Hai was an 't end van de akker!" En wan neer iemand ergens mee maar niet op gang kon komen heette het: "hai kon de wup niet kroige!" En zo zijn er nog steeds een groot aantal vaak beeldende en heel duidelijke zegswij zen in ons dialect. Verdwijnen? Mede daardoor is het ook heel jammer dat, zeker juist in West-Friesland, ons dialect vrijwel gedoemd is te verdwijnen. Jongeren van onder de twintig spreken het momenteel al nauwelijks meer. En wan neer we twintig jaar verder zijn zal er nog maar weinig van onze mooie streektaal over zijn. Het is daarom dan ook heel fijn dat vijfentwintig jaar geleden de Stichting Creatief Westfries ontstaan is. Deze club, werkend onder de vlag van het Westfries Genootschap, telt ruim zestig leden, ver deeld over vijf groepen, Zij komen eens in de maand bij elkaar om hun zelf geschre ven werk voor te lezen en, positief kri tisch, met elkaar te bespreken. Met de uit gave van boeken, een kwartaalblad en re gelmatig optreden met een dialectpro gramma probeert men de Westffiese taal levend te houden. Wilt u meer weten? De Stichting Creatief Westfries geeft een kwartaal blad uit, Skroivendevort, en heeft bijna 4000 abon nees. Het abonnement kost €10,- per jaar. Ook zijn er al veel boeken verschenen met verhalen, liedjes en gedichten. Wanneer u wat meer over deze activiteiten wilt we ten kunt u altijd contact opnemen met de schrijver van dit artikel, Siem de Haan, tel. 072 -5741500. E-mail: s. dehaan2@quicknet. nl

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2011 | | pagina 15