toen zij zich richting Nieuwdorp (Niedorp) wilden terugtrekken. Zij zaten in de val. Wat volgde was een bloedige veldslag waarbij de Friezen in de pan werden gehakt. Er vielen wel 3000 do den. Als straf voor de opstandige Friezen werd het dorp Vronen volledig verwoest en de inwoners verbannen naar de uiterste westgrens van West-Friesland, de Coedike (Koedijk). Floris V was een Alkmaarder Nadat in 1299 een nieuwe opstand bloe dig was neergeslagen, kwam er in dat jaar een nieuw definitief verdrag. Nu de vrede officieel was getekend hadden de dwang- burchten geen strategisch nut meer. Dan blijkt de bijzondere band van Floris met de bevolking van Alkmaar. De Alkmaarders haalden het lichaam van Floris V op en legde het gebalsemd in het koor van de Alkmaarse kerk. Later heeft zijn zoon Jan 1 het lichaam opgehaald en opnieuw begraven in de abdij van Rijnsburg. Zijn ingewanden die bij het balsemen waren verwijderd, bleven ach ter in het graf in Alkmaar. Het graf van Floris V is daar nog steeds te bezichtigen in de Grote of Sint Laurenskerk. 11. Wat gebeurde er met de dwangburehten? De dwangburehten speelden geen rol meer als strategische versterking en kre gen een andere bestemming. Een adellijke familie nam zijn intrek in de Torenburg en vernoemde de familienaam naar het kas teel "van Torenburg". De baljuw van Kennemerland heeft nog enige tijd de Nieuwburg bewoond. Deze burcht heeft ook nog een tijdje dienst gedaan als gevangenis. In 1426 hebben opstandige Kennemers de Nieuwburg en Middelburg ingenomen. Beide kastelen werden bij dat gevecht zwaar beschadigd. In 1517 teis terde Grote Pier met zijn '"Zwarte Hoop" van Friese en Gelderse plunderaars de streek en plunderde beide kastelen. Daarna werden ze in brand gestoken en waren ze onherstelbaar verwoest. Beschrijving bij de kaart Op deze schitterende illustratie is een impressie afgebeeld van het toenmalige gebied ten noorden van Alkmaar, grenzend aan de oevers van De Heer Huigen Waert. Rechts zien we het meer Heer Huigen Waert, de Schermmeer en Beverkoog (nu industrieterrein). De Oterleeker eilandjes waar later de Huygen Dijk overheen is gelegd. Helemaal onderaan is een deel van Alkmaar weergegeven met dwangburcht Torenburg en Dijk (bestaat nog steeds). De weg richting Vrooner Meer om het Swynmeer heen die Floris V uit strategische overwegingen heeft laten aanleggen, later genoemd de Munnikenweg. De dwangburehten Middelburg en Nieuwburg (hier genoemd Nyburg). Outdorp, het huidige Oudorp, met de weg naar Vronen, nu St. Pancras. We zien de Breede Weg, nu Bovenweg geheten. De huidi ge Benedenweg is ook al getekend evenals de Agterweg (nu Achterweg). Verder de Huiswaarder Geest waar Alkmaar later de wijk Huiswaard heeft gebouwd en Daalmeer wat nu de wijk Daalmeer is gesitueerd. Helemaal links enige lintbebouwing van Koedijk, voorheen Coedike, lang het Noord Hollands kanaal, waar de Vrooner bevolking naar verbannen werd na de Slag bij Vronen Bronnen: Historische Vereniging St. Pancras De Middeleeuwse Dwangburehten van W-Friesland en A lkmaar/B.Dijkhuis/B. Ooyevaar Kastelen in Nederland Canon van Alkmaar

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2011 | | pagina 13