onderworpen. De plechtige overgave van de Friezen aan Floris V vond plaats op de Torenburg in 1289. Net als met zijn vader liep het ook met Floris V niet goed af. Op 27 juni 1296 werd hij uitgenodigd voor een valkenjacht in Muiden, in de val ge lokt en gevangen genomen. De bewoners van Naarden die door hadden wat er aan de hand was, probeerden hem te ontzetten. Floris' vijanden, lagere edelen als Gerard van Velzen en Gijsbrecht van Amstel, sta ken hem dood vluchtend voor het woe dende volk. Na de moord op Floris V roken de Friezen een nieuwe kans om van de Hollandse graven af te komen en kwamen ze weer in opstand. Een verslag (impressie) over de Slag bij Vronen op 27 maart 1297. Een van de laatste veldslagen tussen de Hollandse graven en de Friezen. De troepen van de Hollandse graven had den zich verzameld in Alkmaar en rukten op tegen de Friezen die zich bevonden in de omgeving van Vronen. De troepen van de graven van Holland zorgden ervoor binnen het bereik te blijven van de eigen schutters op de Torenburg, Middelburg en Nieuwburg. De Friezen betrokken stellin gen tussen deze drie kastelen. De Hollanders passeerde de geestgronden tussen Vronen en Oudorp. Toen de Friezen oprukten in de richting van Alkmaar, trokken de Hollandse troepen zich terug. Uiteindelijk gaf de bevelvoer der van de Hollanders, Jan van Renesse, orders de tegenaanval in te zetten en tege lijkertijd een omtrekkende beweging te maken. Er werd bij Vronen zwaar gevoch ten en Jan liet door middel van een vloot van koggen, bij het noordelijk deel van het Vronermeer, een derde deel van zijn manschappen aan land zetten. De Friezen werd op die manier de weg af gesneden a Impressie van de Toren burg (afbeelding: Remco Cevat) Graf Floris V in Grote of St. Laurenskerk te Alkmaar

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2011 | | pagina 11