vormden samen met het oude slot Torenburg, de 3de dwangburcht in dat ge bied, een sterk drietal. Ze stonden maar vijfhonderd tot zeshonderd meter van el kaar. Nieuwburg en Middelburg beheersten de weg van Alkmaar naar Vronergeest. Deze 2 dwangburchten waren geen enorme bouwwerken. Men kan ze het beste voor stellen als kleine compacte forten, een ver sterking op een strategische plaats. De hoofdburcht van De Middelburg bijvoor beeld mat 20 x 20 meter, had zeker 1 toren, maar waarschijnlijk 2 en had dikke muren van 2 meter dik. (De fundamenten van de Nieuwburg en Middelburg zijn nog aanwe zig. Die van de Nieuwburg zijn toeganke lijk voor het publiek) (Medemblik), De Nuwendoorn (exacte plaats onbekend, maar ergens aan de monding van de Rekere, een waterloop die toen Alkmaar met de Noordzee ver- Torenburg De Torenburg was de oudste van de drie en bestond al toen de Nieuwburg en Middel burg nog gebouwd moesten worden. Het is bekend dat dit kasteel iets ten oosten van de waterloop de Rekere stond, in het toen malige rechtsgebied van Oudorp, iets ten westen van waar nu de huidige Friesebrug ligt. De Torenburg is al in de 14de eeuw afgebroken. De restanten zijn verdwenen in de vestingwerken van Alkmaar die in de 16de eeuw zijn opgetrokken en later is het Noord-Hollandskanaal door het terrein ge graven. De straat met de naam Torenburg ligt pal achter de Friesebrug, dus vlakbij waar het kasteel heeft gestaan en is eigen lijk het enige dat nog aan dit kasteel herin nert. Wanneer de Torenburg precies is ge bouw is onbekend. Er zijn aan wijzingen dat Willem II de stichter was en dat de Torenburg waarschijnlijk een "uitbreidingsverbouwing" was van een al bestaand klein slot dat al op die plaats stond. Deze verbouwing vond plaats omst reeks 1254-1255. bond), De Middelburg (Alkmaar) en De Nieuwburg (Alkmaar), Tussen Alkmaar en de Heer Huygen Waert De Alkmaarse dwangburchten werden ten noorden van de stad gebouwd, langs de weg van Alkmaar naar Oudorp (de Friese- en Munnikenweg), de toenmalige grens met Friesland. De Nieuwburg ten westen van de Herenweg (Oudorp), pal naast de Molenkade aan de Hoornse Vaart, ook bekend als Vronergeest. De Middelburg, waarschijnlijk ontleent dit kasteel ook zijn naam daaraan, lag tussen de Nieuwbrug en de Torenburg (Alkmaar) in, vlak naast de Munniken weg. De Nieuwburg en de Middelburg De Slag bij Vronen In 1288 voerde Floris opnieuw oorlog tegen de Friezen, nu vanuit Alkmaar. Onder leiding van Willem van Brederode werden de Friezen definitief Impressie bovenaan zicht van de Nieuwburg (Afbeelding: Remco Cevat) Impressie vooraange zicht Middelburg (A fbeelding: Remco Cevat)

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2011 | | pagina 10