DE ILLEGALITEIT IN HEERHUGOWAARD "We zijn door het oog van een naald gegaan" Kort na de Tweede Wereldoorlog zette Jan Leegwater, lid van de Gereformeerde Gemeente, zijn herinneringen aan het verzet in Heerhugowaard op papier en stuurde deze naar familie in de Verenigde Staten. Onlangs kwam de fa milie daar tijdens het opruimen deze aantekeningen weer tegen en stuurden ze naar J. Gootjes, een familielid in Heerhugowaard. "Ome Jan" Leegwater zoals hij genoemd werd, was een bescheiden, gelovig man wat in zijn verslag duidelijk tot uitdrukking komt. Hij was de leider van de L.O. (Landelijke Organisatie voor Hulp aan Onderduikers) van de afdeling Heerhugowaard. Er was ons heel wat beloofd door de Duitse bezetter, ze zouden zo goed voor Nederland zorgen en de beloften waren schitterend maar het liep helaas heel an ders af. Ons land werd leeggeplunderd, vrachtauto's vol met onze voorraden gin gen naar Duitsland met het opschrift "Liefdegaven uit Nederland". Spoedig begon men ook de jongeren op te roepen om in Duitsland te gaan werken in de fa brieken. Daar moest tegen gevochten worden In die tijd kwam er uit Alkmaar een op roep voor een vergadering bij Jp Slot te Broek op Langedijk. Er kwam een uitno diging bij D.Gootjes Czn en bij mij maar waarvoor die vergadering was wisten wij niet. Uit alle dorpen uit de omtrek waren een paar mensen aanwezig. De heer Hoijtink uit Alkmaar nam de leiding en vroeg ons om jonge mensen onderdak te verschaffen en daar zo veel mogelijk adressen voor te zoeken, dat noemden wij onderduiken. De bedoeling was die jon gens zoveel mogelijk te helpen en aan te moedigen om onder te duiken en dus niet voor de moffen te werken. Er zou een uitwisseling met alle provincies opgezet worden. Op die eerste vergadering gaven allen uit de verschillende dorpen zich op om te helpen. Er moest natuurlijk iemand zijn die de zaak kon coördineren. Ik ben toen naar Cor Wagenaar gegaan in de Boterweg, en die was bereid om dat op zich te nemen Ik heb hem en zijn vrouw er ook op gewezen dat het gevaarlijk was wat hij ging doen maar hij wilde het toch en na een paar dagen kwam de eerste on derduiker al uit Hoogeveen. Die hebben wij toen zelf in huis genomen. Een paar dagen daarna arriveerden er nog 2, ook uit Hoogeveen, die bij Klaas Pluister en Henk Pluister onderdak kregen. Dat was het begin, in Juni 1943, en het breidde zich geweldig uit. Cor Wagenaar heeft er ontzettend veel werk voor gedaan want die moest overal naar toe. Het leek soms net een beurs waar de jongens verhandeld werden want het was de bedoeling dat, al waren ze ondergedoken, ze zoveel moge lijk aan het werk bleven en dan het liefst natuurlijk in hun eigen vak. Wij, allen ge reformeerd, hadden eerst in het geheel geen medewerking van de Rooms Kath olieken maar Wagenaar stond nogal op goede voet met kapelaan Tromp en toen kwam de samenwerking op gang. Hier in Heerhugowaard wilde een van de 3 Pas toors ook meewerken en het was een bes te want hij kon de moffen niet uitstaan Tekst: Jan Leegwater. Bewerkt door Cor Fluister en Rob Estoppey

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2010 | | pagina 9