welkom en leek het hele dorp eigenlijk één grote reünie. De problemen van alle dag waren even vergeten en er werd wat afgelachen. Voor de jeugd waren het ook fantastische dagen. Alleen al naar de op bouw van de zweefmolen en de schom melschuit kon je urenlang kijken. En wat was het altijd spannend bij de schiettent van Oudejans. Daar probeerden de man nelijke schutters de rozen te bemachtigen voor hun vrouw of meisje. Maar met meestal een flinke slok achter de kiezen was het vaak een hele toer om dat dunne witte pijpje te raken wat dan recht gaf op dat dierbare kleinood. Ik herinner mij uit die tijd ook nog heel goed dat wij 's mor gens in alle vroegte ons bed uitgingen om op de kermis op zoek te gaan naar moge lijke verloren dubbeltjes en kwartjes. Heel nauwkeurig werd dan de grond af gezocht voor de snoep- en de oliebollen- kraam en niet te vergeten de viskraam van Jaap Dekker. Ook kropen we dan on der de houten afdichting van de vloer van de schommelschuit want ook daar lag soms een rijke buit aan kleingeld wat in die dagen een welkome aanvulling was op ons karige kermisbudget. Welvaart. Die tijd en de kermis van toen is niet meer te vergelijken met de ontwikkelin gen van nu. Als je heden ten dage over het kennisterrein dwaalt in Heerhugowaard, dan heb je het gevoel in pretpark Duinrell of Slagharen beland te zijn. In weinig is het vroegere nog te herkennen, of het moet de zweefmolen zijn van Braak en de vertrouwde snoep- en oliebollenkraam. Maar ook voor die veranderingen is heel goed begrip op te brengen. Als je ziet hoe complex de opvoeding van de jeugd is ge worden en wat er in dit computertijdperk allemaal op hen en ons afkomt, dan is het heel begrijpelijk dat er nu heel andere maatstaven gelden. De vooruitgang en veranderingen zijn onmiskenbaar en ook de oudere generatie zal daarmee moeten leren omgaan. LANGESTRAAT IN ALKMAAR Alkmaar was eeuwenlang de belangrijkste plaats in de regio en dankte dat vooral aan zijn functie als marktcentrum voor het omringende agrarische ge bied. Op deze prent uit ca. 1750 zien we de Langestraat, in die tijd de belangrijkste straat van de stad, met stadhuis en Laurenskerk. Hier woonde het patriciaat. Opmerkelijk is hoe her kenbaar deze prent van daag de dag nog is. Aquarel, waarschijnlijk van C. Pronk Rijksarchief Haarlem

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2010 | | pagina 8