die nu op z'n oude dag nog wel eens een biljartje doet, heeft de grondbeginselen van deze sport daar op die zolder opge daan. Behalve de bekende gevulde koek en de cola, kon je jezelf er ook op een ro kertje trakteren. Dat kon toen nog ge woon per stuk en je betaalde voor een si garet drie hollandse centen. Daar hoef je vandaag dus niet meer om te komen. In de Overhaal van 2008 heeft nog een uitgebreid artikel gestaan over het wel en wee van deze Pater Jan Smitschool. Als jezelf deze school hebt doorlopen dan is het extra boeiend om te lezen hoe de di verse leerkrachten van toen hun stempel hebben gedrukt op de ontwikkelingen in de verdere jaren. Namen als van der Pol, Dekker, van Leeuwen en Ohms doen bij mij allerlei herinneringen herleven waar De kerk zat in die ik noê steeds met resPect en dankbaar- tijd nog stampvol heid aan terug denk. Je beseft nu ook veel beter hoe kundig en doortastend zij hun vak uitoefenden. De klassen in die tijd bestonden uit zo'n 30 a 35 kinderen wat toch een hele opgave was om ieder voldoende aandacht te geven én om de orde te handhaven. En was er soms een onderwijzer een dag afwezig, dan werd de klas niet naar huis gestuurd, welnee, dan ging gewoon de tussendeur open tus sen de lokalen en werd er lesgegeven door één meester in twee klassen. Ook de verwarming en ventilatie in die klaslo kalen was bepaald niet van hoog niveau. Om de koude winterdagen door te komen werd gebruik gemaakt van een oerdege lijke potkachel die gevoed werd met cokes of antraciet. Niet de meest ideale vorm van verwarming voor zo'n grote ruimte. En al te vaak stond in de winter tijd de oostenwind pal op de ramen. Van dubbele beglazing had men in die tijd nog nooit gehoord, maar er werd echt niet moeilijk over gedaan. Wat een ver schil overigens met de huidige tijd, waar in klachten over kou, ventilatie en daar mee samenhangende concentratie- en ge zondheidsproblemen niet van de lucht zijn. Kerkbezoek. Een opvallend aspect uit die schooltijd was toch wel de aandacht die door de leerkrachten werd besteed aan de zogehe ten godsdienstleer. Dat was een wezenlijk onderdeel van het vakkenpakket en het katholiek zijn werd toen heel serieus ge nomen. Zelfs het kerkbezoek werd bijge houden en maakte deel uit van de beoor deling voor het cijfer wat in je schoolrap port werd genoteerd. Ik maakte in die ja ren ook deel uit van het corps misdie naars. Je was dan behulpzaam op het al taar tijdens de kerkdiensten. Het bood te vens de gelegenheid om van heel dichtbij de liturgie te volgen en was je vrij goed op de hoogte van de interne gang van za ken. Het was in die tijd heel normaal dat er in de kerk sprake was van een man nen- en vrouwenkant. Van emancipatie was op dat gebied nog geen sprake en met name de dames kregen pas toegang tot de kerk als het hoofd bedekt was.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2010 | | pagina 6