trouwde in 1938 met Jannie de Boer, af komstig uit Zuidschermer. Jannetje Catharina de Boer is een dochter van Dirk de Boer en Grietje Helder. Het jonge stel ging eerst wonen op Stationsweg 104, dicht bij het bedrijf. Met de twee zoons erbij groeide de fruit- kwekerij verder. In Aartswoud werd acht hectare land aan de Schoolstraat aange kocht, in 1946. Daarvan werd bijna vijf hectare aangeplant, hoofdzakelijk met Goudreinetten en Jonathans. 'Aartswoud' werd de tuin van Reijer. Zijn compagnon daar was Jan Lakenman uit Blokker. Reijer de Geus was een vinding rijk man. Hij had een efficiënt werkende sorteermachine ontwikkeld, geschikt voor appels én peren. Uniek voor die tijd. De machine werkte als een diafragma van een fototoestel Ook in de Broekhom breidde de tuin zich uit. Vier hectare 'dijkland', weiland gren zend aan de Westdijk langs het kanaal, werd verworven. Aanplant volgde snel, al leen appels met in de rij zwarte bessen. „Er waren soms wel tachtig jongens bezig met bessenplukken." Op deze locatie is nu Kwekerij Weigelia gevestigd. Na zeven jaar Stationsweg kwamen Cees en Jannie de Geus-de Boer op het bedrijf, in 1945. De eerste generatie, Piet en Neeltje de Geus-Kostelijk, maakte ruimte voor de volgende generatie. Cees en Jannie kregen vier kinderen: Piet (Pieter Dirk, geb.1939), Dick (Dirk Pieter, 1940), Neelie (Neeltje Grietje, 1944) en Jan (Jan Comelis, 1953). Sluiswachter Met de komst van de jonge Dick in het be drijf, stopte Reijer. Dat was in de jaren ze stig. De tuin in Aartswoud was toen al af gestoten. Van fruitkweker werd Reijer sluiswachter. Eerst in Noord-Scharwoude, op de Roskamsluis. Daarna in Edam en Kolhom. Met de uitbreiding van het bedrijf was ook meer opslag- en verwerkingsruimte nodig. Er kwamen koelcellen. In drie kassen wer den bessen en pruimen geteeld. „Vader had op de veiling in Alkmaar vaak de primeur. Dan voerde hij als eerste rode bessen aan", kijkt Dick terug. Goede perentuin Eerst samen met vader en later alleen leg de Dick zich steeds meer toe op peren. „We hadden echt een goede perentuin", zegt hij trots. „Met veel huisverkoop. Dat was vooral het werk van mijn vrouw." Dick was in 1971 getrouwd met Hilda Vader uit 't Zand. De eerste tien jaar woon den zij omringd door fruitbomen in het - inmiddels verdwenen - bungalowtje bij het vroegere sluisje. Het sluisje is nog te zien vanaf de Westerweg. In 1980 kwamen Dick en Hilda wonen op de Broekhom. De twee kinderen van Dick en Hilda (Dick jr, geboren in 1981) en Suzan (1983) heb ben thuis ervaren dat er meer is in de we reld dan alleen fruit. Jarenlang was Dick Reijer de Geus vervoert met een Amerikaans jcep/railertje bomen voor de aanplant van de tuin in Aartswoud. In 1946 is aclit hectare weiland in Aartswoud aangekocht. De opgela den bomen zijn gerooid op de tuin in Heerhugowaard, de wijkers. De schuur is het wagenhuis dat tege lijk met de woning is gebouwd. Frezen tussen de fruit bomen. Grassprietjes in de tuin waren lange tijd uit den boze. Dus daar om altijd weer zwarte grond. Een klus voor de Allgaiet: trekkertje van Duits fabrikaat dat rond 1950 op de markt kwam

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2010 | | pagina 45