Dik 500 huizen Met zoon Cees is de tweede generatie De Geus op het fruitbedrijf Broekhorn ge noemd. Diens zoon Dick volgde hem op, als de laatste De Geus in het fruit op deze plek. Polder Broekhorn wacht op een com pleet andere bestemming. De 95 hectare grote polder moet ruimte bieden aan dik 500 woningen, kantoren en een jachtha ven. De huizen zijn ingetekend in het ge bied tussen de ringvaart (onderdeel van het kanaal Omval-Kolhorn) en de Westerweg, de kantoren aan de overzijde van de weg tot de spoorlijn. De gronden zijn verkocht, maar verder zit er nog weinig beweging in het plan. De markt is lauwtjes. Wel is een stap gezet met de voorbereiding van de aanleg van fietstunneltjes onder de Wester weg. Met zijn 70 jaar wordt Dick er niet zenuwachtig onder. Hij en zijn vrouw Hilda hebben een mooie tijd gehad in het fruit, maar nu is er volop gelegenheid voor andere dingen. Voortvarend begin Opa De Geus startte in 1913 voortvarend op zijn nieuwe bedrijf. Hij begon met 4,5 hectare, een behoorlijke oppervlakte. De eerste jaren had hij ook andere producten, die al direct geld opleverden. Zoals uien, slabonen en aardbeien. Met bessen tussen de jonge bomen. Pieter de Geus richtte zich al snel op hoofdzakelijk appels en pe ren, en dat zou altijd zo blijven bij De Geus. „De bomen hadden volop de ruimte", ver telt Dick over het begin van het bedrijf. De plantafstand was vier meter bij vier meter. Zestien vierkante meter voor een boom. Wat een verschil met nu", lacht hij. „Normaal is de huidige plantafstand 1,50 meter bij 3,50 meter." Mobilisatie Al binnen het jaar kwam oma De Geus er alleen voor te staan. Haar man moest in militaire dienst. Eerst voor z'n nummer. Direct daarna moest hij opkomen vanwege de mobilisatie. Het grootste deel van de Eerste Wereldoorlog was hij ingekwartierd in Weesp. „Enkele jaren dreef oma Neeltje de Geus- Kostelijk het bedrijf in haar eentje. Wel kreeg zij hulp. Zij was een flinke vrouw. Strenger dan opa", vertelt Dick. Opa had veel appels van het ras Cox Pomona. „Hij bouwde veel contacten op. Zo verkocht hij Cox Pomona's aan de KLM. Deze appels hebben namelijk een laag soortelijk gewicht. Pruimen, die ver bouwde opa ook. Hij vervoerde zijn prui men zelf naar Amsterdam en verkocht ze daar in de Markthallen. Een kilo Goud- reinetten bracht toen in Amsterdam 1,20 gulden. „Ongelooflijk, wat een geld", kijkt Dick terug. Later veilden Cees en zoon Dick in Zwaag op de veilingen 'Bangert Omstreken' en - nadien - 'Op Hoop van Zegen' in Blokker. Vanaf halverwege de ja ren zestig werd geveild in Alkmaar, in het nieuwe gebouw aan de Bestevaerstraat. „Mooi dichtbij. In Alkmaar konden we In de eerste jaren. Pieter de Geus begon bet bedrijf in 1913. De smalle Boterweg (on der) was toen nog niet veranderd in de provin ciale Westerweg. Op de achtergrond Broek op Langedijk.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2010 | | pagina 43