DRIE GENERATIES DE GEUS IN HET FRUIT OP DE BROEKHORN 'In Broekhorn is geen sprake van historisch waardevolle bebouwing'. Kille woorden, in een nota van de provincie Noord-Holland over een van de acht polders die de Heerhugowaard jarenlang een groen aanzien gaven. De nota zet het licht op groen voor wéér een ingrijpend bouwplan. Een nieuwe woonwijk die een einde maakt aan een plek met veel historie: Fruitkwekerij Broekhorn. Drie generaties De Geus heb ben in deze hoek bij Broek op Langedijk appels en peren geteeld. 'Geen historisch waardevolle bebouwing'. De zin doet pijn. Hij had beter moeten we ten, de verantwoordelijk provinciaal amb tenaar. Mee eens, het is geen officieel mo nument, het woonhuis van Dick en Hilda de Geus, Westerweg 23. Het opvallende pand is wél vol historie. Het vertelt het verhaal van de opkomst, de bloei en afslanking van een gezond bedrijf op een bijzondere plek: dmipland De Vlaarding. Opa Pieter de Geus Opa Pieter de Geus heeft het karakteristieke pand laten zetten. Niet toen hij pas voldoende fruit had verkocht, maar onmiddellijk toen hij zich als jonge vent wilde vestigen in Heerhugowaard. In 1913 konden hij en zijn vrouw Neeltje Kostelijk verhuizen uit Zuid- Scharwoude. Aan de smalle Boterweg, zoals de provinciale Westerweg toen heette, betrokken ze een ge heel nieuw bedrijf. Nieuwe opstallen, met rondom nieuwe aanplant. De ondernemende tuinderszoon voorzag dat hij zijn ambities meer in het fruit kwijt kon, dan in de kool en aardappelen. Op de smalle akkers in het Geestmerambacht kon je geen fruit telen vond hij. Zoon Cees was nog een baby toen het jon ge paar vanuit Langedijk de ringvaart van de Heerhugowaard overstak. Tekst: Ed Dekker Fruitkwekerij Broekhorn in volle glo rie vanuit de lucht. Onder de Westerweg. rechts de Broekerweg. De rijen fruitbomen lo pen niet evenwijdig aan de Westerweg. Daaraan is te zien dat dmipland De Vlaarding vroeger een ander kavelpatroon had dan de omgeving. Op een deel van De Vlaarding staat de boomgaard.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2010 | | pagina 42