r- f lx.-" Meij, later kapelaan Hoogeveen. Op kamp ging het naar Overveen, Bakel, Rinnegom of Vorden. Er ging altijd een groep kook sters mee om de hongerige magen van een stevig maal te voorzien. Eens per jaar was er een regionale St. Jansbijeenkomst met leiders om ervarin gen uit te wisselen. Rond 1950 waren de leidsters hier o.a. Agaat Kruijer, Tiny Voskuil, Gré Weel, Trien Oudhuis, Nel Tromp Jd, Gerie Schilder, Clasien Steur en Corrie Bakker. Er werd zelfs nog een "scoutinghuwelijk" gesloten in 1952 tussen akela Agaat Kruijer en hopman Piet Scholten. Het echtpaar Scholten-Kruijer is nu al ruim 60 jaar getrouwd en nog steeds koesteren ze de foto's en herinneringen uit hun scou- tingtijd van de 50-er jaren! De Verkennerij In 1910 kwamen in Nederland de eerste verkennersgroepen van de grond. Dit jaar, 2010, is het Nederlandse eeuwfeest in Roermond gevierd met zo'n 10.000 scouts bij elkaar, afkomstig uit vele landen. De Britse verkenningsexpert en oorlogs- held Baden-Powell heeft ook in ons dorp menige jongen tot een enthousiaste ver kenner gemaakt. Inmiddels zijn verkennerij en padvinderij tot "scouting" opgewaardeerd. Elke 4 jaar is er een internationaal feestelijk scou- tingskamp, de jamboree. Toen in 1937 de Jamboree in Nederland (Bloemendaal) werd georganiseerd, zon gen de verkenners bij het kampvuur In negentien-drie-zeven dan zal je wat beleven dan komt de Jamboree in Nederland. Dan staat uit alle landen van alle rang en standen de jeugd van blank en bruin hier hand in hand. Dan zingen scouts uit Labrador, Japan en Alkmaaar op 't Nederlandsche grondgebied heel vro lijk met elkaar! Veel Waardse verkenners van toen zingen dit lied zo weer mee. Piet Scholten was hopman en verkenners uit die tijd waren o.a. Jan Kok, Cor Blokdijk, Cees Wijnker, Jaap Groenveld, Piet Beerepoot, Piet Weel, Jan Pronk, Jaap Schilder, Kees Rood Czn., Cor Bes en Pé Rood Czn. Vanaf 1937 werd in Heerhugowaard ge zocht naar een "clubhuis". Eerst in een schuur van Entius, later op de zolder van Petrus Smit, daarna in een melkschuur van Henk Rood en weer later op de zolder van de school '"Het Goddelijk Kind". Op 23 april, Sint Jorisdag, was er kamp vuur. In een grote kring zaten de hopman, de vaandrig en verkenners om de knette rende vlammen. Er werd veel gezongen (soms met gitaar erbij) en gepraat. Het hoogtepunt van het jaar was natuurlijk op kamp gaan naar o.a. Bakel in Noord Brabant. Dat ging met de vrachtauto van Arie Sijs. Het hele jaar werd zo'n kamp voorbereid, o.a. met het leren van knopen leggen de mastworp, de schootsteek, de paalsteek en sjorringen. Op 3 dikke stok ken werden met sisaltouw de kruissjorring, Een groep gidsen met leidsters Marie Wijker (links) en Martha Bot, (midden) een groep enthousiaste gidsen met Guido Martha Bot (rechts)

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2010 | | pagina 40