70 JAAR VERENIGINGSLEVEN Heerhugowaard was en is rijk aan verenigingen Het dorp Heerhugowaard, bestaande uit De Noord, 't Zuid, 't Kruis en Veenhuizen had 60 jaar geleden onge veer 6400 inwoners. Alleen al in 't Zuid, nu centrum, wa ren er voetbal-, toneel-, zang- en toneelverenigingen Het verschil met nu (2010) is, dat er toen van elke geloofs richting een aparte club was. Je had dus een katholieke voetbalclub en een niet-katholieke. Er was nog een scherpe scheiding tussen katholiek, hervormd en gereformeerd. Dat gold ook voor cafébezoek. Je kwam niet bij elkaar "over de vloer". Café Halfweg (Van de Heiligenberg) was voor ka tholieken en café "De Swan" niet. Ik kan me niet herinne ren, dat het verboden werd, maar de praktijk was dat je er gewoon niet kwam en dat was wederzijds. Dat gold ook voor het lidmaatschap van een club of bond. Het verhaal van een rijk verenigingsleven. Wat het aantal verenigingen aangaat uit de geschiedenis blijkt, dat het daar in vroeger tijden niet aan ontbrak. We kun nen er enkele van noemen. In 1929 b.v., bij gelegenheid van het derde eeuwfeest van de polder Heerhugowaard, schreef de heer S. Brugman van de feest commissie "We mogen ons verheugen in het bezit van tal van verenigingen, welke zorgen voor aangename afwisseling en verpozing in ons leven." Bij het afscheid van pastoor Th. Sprenger van de Dionysiusparochie in 't Zuid in 1951 sprak burgemeester Sutman Meijer namens de parochianen en de vele verenigingsbestu ren. De gemengde zangvereniging "Huygenwaert" bracht daar enkele num mers ten gehore. Ook ging deze vereni ging op concours in Haarlem, waar een eerste prijs werd behaald. De gemengde zangvereniging "Ons Genoegen" bestond al in 1919 (Heerhugowaard telde toen 3750 inwoners!). Het was een actieve groep en men deed mee aan festivals en concoursen. In 1965 was er zelfs een uit wisseling met een Duits mannenkoor. De 3 broers Piet, Jan en Marinus Blauw zijn jarenlang voorzitter geweest en Maarten Kooy was erelid. Ook de diverse toneelverenigingen lieten van zich horen. Bij het zilveren priester feest van pastoor Th. Sprenger in 1946 was het groot feest, wat veel oudere Heerhugowaarders zich nog wel zullen herinneren. Toen werd nl. het openlucht spel "Mariken van Nimwegen" opgevoerd door de toneelvereniging "De Huygeno- ten", onder regie van Dirk Jongkind. Diezelfde groep voerde op 26 maart 1961 het indrukwekkende passiespel "De vrouw van Pilatus" op, onder regie van Dirk van de Pol, voor tweemaal een volle zaal bij Van de Heiligenberg, met natuurlijk geen "bal na" i.v.m. de vastentijd. Men kon zich ook aansluiten bij de fanfa recorpsen "Hugo" of "Hou en Trouw" (zijn in de 60-er jaren gefuseerd), die bij lief en leed optraden. Zoals bij het overlij den van de heer B.J.F. Sutman Meijer in 1957 die burgemeester was sinds 1934. De rouwstoet werd begeleid door de fan fare met "omfloerste trom" en klanken van de dodenmars. De heer Van Ossenbruggen was een bekende dirigent in die jaren, la- Bernardus Johannes Franciscus Sutman Meijer Tekst en beeld: Annie Tamis-Laan Bidprentje van burge meester Sutman Meijer. Hij was burgemeester van Heerhugowaard van 1934 tot zijn dood in 1957 In heilig offer en gebed worde aanbevolen dc ziel van zaliger Burgemeester tier Gemeente Heerhugowaard geboren re On>t«cdde 29 november 1897, plotseling overleden tc Heiloo 9 juni 195-7, nog von men van het H. Oliesel, e ebt genoot van Helena fVifhelmina Constance Af aria van Oer/e. We est bereid, h ant liet uur dat gij er niet op rekent zal de Mensenzoon komen- Lucas XII. Ilij was een strijdlustige natuur voor orde en tucht. Hij heeft geijverd voor het Wit-Gclo Kruis. „Wat gc de minsten der Mijnen hebt gedaan, dat hebt ge a;»n Mij gedaan." Lieve echtgenote en kinderen, 't laatste jaar hebben vrij veel geleden. Ik dank V voor uw trouwe liefde. Door gebed cn H Communie zullen wij reeds nu weer verenigd zijn, GEBED. O God, die in liet H.Sacrament ons de gedachtenis van Uw Heilig Lijden hebt nagelaten, geef, bidden wij, dat Bernardus Sutman Meijer, onze burge meester, de vrucht der verlossing in dc hemel mag genieten. Goede Heer Jezus, geef hein de eeuwige rust.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2010 | | pagina 37