34, Wereldoorlog door de Duitsers geconfis queerd), de bouw van een preekstoel, de komst van een orgel, het werd gewoon ge daan. Zelfs als het noodzakelijke onderhoud niet zomaar uitgevoerd kon worden: soms wa ren er zeer hoge kosten bij betrokken. Maar dan tekent zich juist de eensgezind heid van een hechte gemeenschap: er wordt actie ondernomen. In 1991 diende zich hierbij het ultieme voorbeeld aan: het gehele leien dak van de kerk moest ver nieuwd worden, een klus van zeker 300.000,-, geld dat er natuurlijk hele maal niet was. Parochiaan Gerrie Groot opperde het plan dat als hij vanaf de kerk naar de paus in Rome zou lopen, er vol doende mensen zouden kunnen zijn die dit als een zodanig geweldige prestatie zou den beschouwen dat men zijn loop ruim hartig zou willen sponsoren. Dat lukte: Gerrie liep zijn 2200 km in de recordtijd van 40 dagen, en de parochie sponsorde deze superdaad met zelfs aanzienlijk meer dan de benodigde drie ton. Het dak kon helemaal worden vernieuwd, maar er was daarna nog voldoende geld over om aller lei andere noodzakelijke verbeteringen aan de kerk en de pastorie uit te voeren. Er was met dat doel een commissie "Werk aan de Kerk" opgericht, die zich met van alles en nog wat zou bezighouden binnen en buiten het kerkgebouw, maar niet met het verzamelen van de benodigde finan ciën - dat was dus al gedaan. Een bloeiende gemeenschap De wandeltocht naar Rome is niet de eni ge aanduiding dat hier sprake is van een bloeiende gemeenschap. Toen in 1979 het feit gevierd werd dat de polder Heerhugo- waard 350 jaar oud was, was twee jaar daarvoor al het Comité GV4 begonnen met de aanloop naar dit feest. Dat gebeur de door twee grootschalige activiteiten die het hele dorp omvatten. In 1977 werd door middel van een 24-uurs borduurma- rathon een prachtig wandkleed geprodu ceerd, handelend over het scheppingsver haal Deze klus is toen door 192 vrouwelij ke parochianen verricht. Het jaar erna was het gezamenlijke doel het opknappen van de kerktuin en het erachter gelegen kerk hof. Ook nu was weer sprake van een 24- uurs marathon: in totaal waren er 350 mannelijke vrijwilligers bij betrokken. Al die uren was trouwens al duidelijk dat het hele dorp stónd voor die grootse klus, want het Dorpshuis puilde de hele mara thon uit van de belangstelling. De geestelijke beloning volgde dan ook zeer terecht, toen enige tijd later het orga niserende comité GV4 de oorkonde van de Koninklijke Nederlandse Heide Maatschappij in ontvangst mocht nemen, omdat de geleverde prestatie het predicaat "Kern waar pit in zit" meer dan waard was. Eeuwige jeugd Het kerkgebouw is nu 100 jaar oud, maar de kern De Noord, die de parochie van het H.Hart omvat, is gewoon 100 jaar jong. Bruisend van karakter, en massaal qua in zet. Want ondanks de lange reeks aan pas toors is de H.Hartparochie al weer jaren zonder een eigen pastoor. Dat is voor de parochie totaal geen probleem, omdat de leiding van de parochie onder voortvaren de leiding staat van pastoraal werkster Marion Bleeker, die na haar theologiestu die in haar eigen dorp door de bisschop is aangesteld. En met haar bezielende inzet is de parochie zeer gezond te noemen: het aantal vrijwilligers loopt in de honderden. Er zijn vele commissies die bemand moe ten worden en dit ook zijn, er worden vele activiteiten in de kerk ondernomen omdat er genoeg menskracht voor is en de pa rochie telt maar liefst vijf ruimbezette ko ren. De kerk is honderd jaar oud, en vertoont nergens een spoor van slijtage. De kern is honderd jaar jong, en is bloei- ender dan ooit tevoren. Het is dan ook zeer terecht dat De Noord de eeuwviering van zijn H. Hartkerk met de kreet "100 Jaar Kerk, 100 jaar Kern" heeft willen vieren.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2010 | | pagina 36