en een maand daarna (21 juli) begon men met de kerk zelf met leien te bedekken. De bouw naderde zijn voltooiing. Begin november werden alle spullen van kape- Kapelaa» Hehvig, ,e- laan Helwl§ ult Veld verhuisd naar 't vuns de eerste pastoor Noord, want hij zou als vanzelfsprekend van de H.Hartparochie de eerste pastoor van de nieuwe kerk wor den. Zijn meubilair, huis houdelijke spulletjes en misgewaden werden via vele ritjes met de honden kar vervoerd. Maandag 21 november 1910 werd kapelaan Heiwig zelf officieel inge haald. Door een stoet van 30 ruiters en ruim 20 wiel rijders (waarbij alle paar den, koetsen en rijwielen waren versierd) werd hij via een toer door de nieu we parochie onder fanfare muziek tot voor de pastorie gebracht. Hij werd toegezongen door de jeugd van 't Noord, waarna hij een pendu le als welkomstcadeau kreeg aangeboden. Dinsdag 22 november 1910 was de grote dag: Deken Ebbinkhuizen wijdde de nieu we kerk in. Na de uit- en inwendige wij ding droeg de kersverse pastoor Heiwig de eerste Mis op, waarna hij door de Deken werd geïnstalleerd. De zondag ema werd tijdens de mis een brief van de bisschop aan de parochianen afgekondigd. Daarin werden de parochie grenzen vastgesteld, maar werd ook offi cieel aangekondigd dat de naam van de nieuwe parochiekerk het Allerheiligst Hart van Jezus te Heerhugowaard zou lui den. En dus was de kerk, van eerste paal tot inzegening, in precies negen maanden voltooid. Een heel bijzondere prestatie, want niet alleen dat het een relatief grote kerk betrof (550 zitplaatsen), alle andere kerken die in die tijd gebouwd werden hadden steeds minimaal anderhalfjaar no dig. De kerk van het Allerheiligst Hart van Jezus In officiële papieren wordt nergens uitge legd waarom voor deze naam is gekozen. Wel is bekend dat aan het begin van de 20e eeuw de Heilig Hartverering nieuwe impulsen kreeg, niet alleen door her nieuwde belangstelling van verschillende pausen. De opkomende industrialisering zorgde er voor dat de voorheen vrijwel automatisch katholieke plattelandsbevol king het financieel moeilijk ging krijgen. De democratie met algemeen kiesrecht deed zijn intrede. De overheid en samen leving waren seculier geworden. Vakbonden werden opgericht, onderwijs en sociale kwesties kwamen op. De Heilig Hartverering stimuleerde persoon lijke vroomheid met sociale actie in het teken van naastenliefde. De devotie tot het Allerheiligst Hart van Jezus is name lijk een uitdrukking voor de verering van Jezus Christus, die vorm krijgt vanuit de liefde en barmhartigheid. De devotie tot het Heilig Hart van Jezus is in de Katholieke Kerk nog steeds wijd ver spreid. Aan de devotie is altijd de belofte verbonden geweest, dat wie op negen achtereenvolgende eerste vrijdagen (van de maand) de H. Mis bijwoont, biecht en in de Mis communiceert, geen plotselinge en onvoorziene dood zal sterven. Een kerk voor de eeuwigheid Ondanks de relatief zeer korte tijd waarin het kerkgebouw tot stand is gekomen, is vanaf dat allereerste begin in 1910 sprake geweest van een solide gebouw in een hechte gemeenschap, een kerk wordt toch eigenlijk voor de eeuwigheid gebouwd. Een gemeenschap die ondanks soms zwa re tijden pal stond voor hun kerkgebouw, misschien wel omdat het in feite altijd het ultieme symbool is geweest van hun sa menleving. Vrijwel iedereen behoorde ook tot het katholieke geloof, en een eeuw geleden kwamen mensen zelden buiten hun eigen dorpsgrenzen. Onderhoud en uitbreidingen aan het kerk gebouw werden als vanzelf uitgevoerd, of het nu de aanschaf van een tweede klok betrof (de eerste was in de Tweede

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2010 | | pagina 35