32. moet bedacht worden dat het tot 1910 ge bruikelijk was dat jongens en meisjes pas op hun twaalfde hun Eerste H. Communie deden (zogezegd als een kind de jaren van verstand had bereikt). Paus Pius X vervroegde eind 1910 de leeftijd naar on geveer 7 jaar in het decreet Quam singu- lari. Het begrip communicanten omvatte voor kapelaan Heiwig dus parochianen vanaf 12 jaar. Uiteindelijk startte de parochie van Heerhugowaard-Noord met 389 commu nicanten. De Kerk wordt gebouwd De bouw van de kerk zou in een razend snel tempo verlopen, ondanks dat bijna alles met de hand moest gebeuren. Vrijwel alle bouwmaterialen werden aan gevoerd per vrachtschuit op de laad- en losplaats op 't Verlaat bij Oude Niedorp. Daar werden alle stenen met de hand van uit de vrachtschuit op een platte wagen geladen, en gereden over een brede rij- plank. Op de oever werden ze opgetast op de losplaats aan de ringvaart, of zo moge lijk direct op een platte rijwagen geladen. Die wagen werd naar de bouwplaats van de kerk gereden, en daar werden de ste nen opnieuw opgetast. Onderwijl was men ook bezig met het met de schop uitgraven van de bouwput. De enorme hoeveelheid grond, die bij de ze zware klus vrij kwam, moest vervol gens met kruiwagens vervoerd worden naar de achterkant van de bouwplaats. Op die manier werd meteen de aanleg van het kerkhof gerealiseerd. Bij dit alles zijn twee dingen zeker: heel veel mensen hebben aan de bouw meege werkt, en de winter van 1909-1910 was erg zacht. Want op 21 januari 1910 gin gen de eerste palen in de grond, precies drie maanden later (21 april) werd de eer ste officiële steen gelegd door de zeer- eerw. Heer Ebbinkhuizen, die vlak daar voor Deken Horning van Alkmaar (de man die zich zo ingespannen had voor re alisering van de nieuwe parochie) was opgevolgd. Weer twee maanden later (21 juni) gin gen de leien op het dak van de pastorie, De H.Hartkerk pal na voltooiing in 1910. Links op de voorgrond poseert de familie Groenland in een verder nog geheel leeg land schap.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2010 | | pagina 34