3 ven, met bedragen uiteenlopend van 62.783,- tot 79.850,-. Uiteraard werd voor het laagste bedrag gekozen; de aan nemers werden H. Schiphorst en J. Philips uit Haarlem. Om aan het gigantische bedrag van 62.783,- te kunnen komen, heeft kape laan Heiwig enorm veel werk moeten verzetten. Vele preken heeft hij gehou den, daarnaast ook veel bedelarijen. Tenslotte moest er een begroting worden opgesteld waarmee de kerkelijke autori teiten overtuigd moesten worden dat een geldlening van 60.000,- voldoende zou zijn om de kerk mee te kunnen bouwen, in te richten én te onderhouden. Dat is hem gelukt ook, slechts 4 dagen na zijn aanvraag had de kapelaan de goedkeuring al binnen. In de tussentijd had kapelaan Heiwig ook nog veel werk te verrichten aan de pre cieze begrenzing van de nieuwe parochie. Pastoor Fit van Obdam maakte bezwaar als de inwoners van de Berkmeer bij de nieuwe parochie zouden worden betrok ken, pastoor Willenberg van Langedijk wilde een stuk van de polder Heerhugo- waard tot zijn eigen parochie behouden zien en pastoor van Swieten van de Dionysiuskerk was tegen elke opsplitsing. Tegelijkertijd was er in Waarland onrust ontstaan: de weerstand was ontstaan om dat een deel van dat dorp bij de Noord ender parochie gevoegd zou gaan worden en daardoor zouden ze dan veel verder van hun kerkgebouw af wonen dan dat ze nu deden. Alle bewoners ondertekenden een petitie naar de bisschop, in die tijd een hele gedurfde onderneming. Het mocht de Waarlandse gelovigen niet baten, het zuidelijke deel van Waarland werd toch toegevoegd aan de nieuwe pa rochie al heeft het wel lang geduurd voor dat daarover zekerheid kwam. Nadat er nog diverse extra brieven heen en weer zijn gestuurd, overleg is geweest en ge sprekken gevoerd, besloot de bisschop pas eind 1910 tot de definitieve vaststel ling van de grenzen van de nieuwe paro chie. Inderdaad, een week nadat de nieu we kerk feestelijk was ingewijd kwam deze definitieve indeling. De grootte van parochies werd 100 jaar geleden vooral uitgedrukt in het aantal communicanten. Een communicant is een katholieke gelovige die mag communice ren, oftewel die zijn of haar Eerste Heilige Communie heeft gedaan. Hierbij Aanvoer van de bouw materialen. Op de wa gen Aitwel Leegwater. Rechts is de bouwplaats van de nieuwe kerk te zien.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2010 | | pagina 33