5 klompen brak ook regelmatig de kap van af met voetballen, en die moesten dan weer gemaakt worden met een ijzerdraad je. Je maakte met een zaagje een gleufje over de breedte van de klomp en onderaan dat gleufje twee spijkertjes en dan het ij zerdraadje er over heen en zo kon de klomp nog dagen en soms weken dienst doen. Van de oorlog heb ik niet veel mee gekregen. Ik was twee toen die begon en zeven jaar met de bevrijding. Alleen de leuke dingen heb ik nog onthouden. In de oorlog was er van alles op de bon. Zoals suiker, koffie en thee, tabak en nog veel meer. Iedere maandagavond zaten wij dan met zo'n vier a vijf broers en zusters bon nen uit te zoeken en op speciale vellen te plakken die weer ingeleverd moesten wor den bij de regering, anders kreeg je die goederen niet meer om te verkopen. Na afloop kregen we dan chocolademelk voor het naar bed gaan. Een ware traktatie. Wij sliepen met z'n allen op zolder. Mijn zusters hadden nog een soort van slaapka mer, maar wij jongens sliepen gewoon tussen de levensmiddelen. Alles wat droog moest blijven zoals suiker, erwten en bo nen, vermicelli, pudding, sigaren en siga retten en nog vele andere artikelen, ston- den of lagen gewoon tussen onze bedden in. Als de broers dan onderling wel eens kwaad op elkaar waren dan vlogen de pakjes pudding en koffie of een handvol erwten over de zolder met gevolg dat je het zelf allemaal weer moest opruimen. Langs de Oostdijk had je om de 10 a 20 meter van die schuttersputjes, en die zijn volgens mij nooit gebruikt door de solda ten. Wel stond er altijd een laagje water in en waren er de nodige kikkers aanwezig. Die namen we dan weer mee naar school om ze in de klas los te laten. Het gevolg was nablijven want de meester had altijd gelijk "en die straf zal je wel verdiend hebben" zeiden mijn ouders dan. Ook her inner ik mij dat vlak na de oorlog heel veel blikken met voedsel (biskuit) wer den gedropt of bezorgd bij de midden stand dus ook bij mijn ouders. Dat moest verdeeld of verkocht worden onder de be volking en die tientallen lege blikken wer den dan aan elkaar gebonden met een tou wen dan kon je op de ringvaart er mee va ren als een vlot. Illegale slacht Vlak achter ons huis aan de Hondenweg stond de slagerij van Piet Appel en later Jan Jansen en Ab Schilder. Mijn vader had altijd wel een varken in het hok of een koe op stal voor de melk en het vlees. In de hongerwinter van '44 moest dat varken naar die slager en op een zekere ochtend 's morgens vroeg om 4 uur, zodat de Duit sers er niets van merkten, ging ik met mijn vader met dat beest naar die sla ger. Ik vond dat heel span nend en gelukkig liep het allemaal goed af en we hadden weer voor een maand of vier vlees. Ook verbouwde mijn vader ta baksplanten. Die hingen op de schuurzolder maan den te drogen om daarna De Kruidenierswinkel van Jan de Boer omst reeks 1950 mm

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2010 | | pagina 26