drooggevallen Waert zeer slecht was en er slechts onkruid groeide, "de Cost gaet voor de Baet", moet men gedacht hebben, maar de kosten van de 47 molens en mo lenaars drukt zwaar op het polderbestuur. De gedachte de polder weer onder water te zetten zal bij menigeen gespeeld hebben. De kavels die de van Loons bij loting verkregen, lagen grotendeels in het zui den van de polder aan de Middelweg, o.a. kavel D3 (zie de kavelkaart in het Poldermuseummuseum) waarop de boer derij De Kieft, Middenweg 6, gebouwd werd, die tot 1733 in het bezit van de fa milie was.Voor de nieuwbouw kocht de gemeente de weilanden rond de boerderij, die nu als een baken van historie in de Stad van de Zon ligt. Ook de boerderij het Druifje" aan de Middenweg 13 stond op de kavel van Hans en Anna van Loon en werd ge bouwd tussen 1680 en 1733. De boerderij maakte een bewogen geschiedenis door welke helaas eindigt met de brand in 1968 waarbij "het Druiije" verloren gaat. Het was een van de weinige stolpen in Heerhugowaard met een ronde schoor steen, een teken van rijkdom. Anna Ruychaver zal niet vaak in Heerhugowaard geweest zijn, zij overleed in 1649, maar heeft door haar huwelijk de familie van Loon naar Noord-Holland en Amsterdam gebracht, waardoor deze in de gelegenheid kwamen in de droogma kerijen te investeren. 2L Hans van Loon werd hierdoor naast koopman ook bestuurder evenals zijn zonen. Hij werd tevens de stamvader van de Amsterdamse tak van de familie van Loon, die in het begin van de 19e eeuw in de adelstand werd verheven. In het fa miliewapen staan naast drie morenkop- pen, wijzend op de VOC handel, ook drie molenijzers (z.g. rijn) verwijzend naar de waterkorenmolen in Loon op Zand, eigendom van de familie. In Amsterdam werd in 1671 aan de Keizersgracht 672 een statig patriciërs huis gebouwd met als eerste huurder de schilder Ferdinand Bol, een leerling van Rembrandt. Dit huis werd in 1884 ge kocht door Hendrik van Loon voor zijn zoon Willem, die in dat jaar trouwt met Thora, de dochter van de Noorse Consul Egidius. Zij was Dame du Palais van Koningin Wilhelmina en woonde tot haar dood in 1945 aan de Keizersgracht. In 2006 overlijdt de laatste mannelijke telg uit het geslacht, Maurits van Loon, een directe afstammeling van Anna en Hans van Loon. Het Museum van Loon aan de Keizersgracht 672 toont de geschiedenis van de familie in de prachtige omgeving van een Amsterdams grachtenhuis uit de 17e eeuw.De collectie van het museum omvat naast meubels, zilver en porselein, vele geschilderde familieportretten, ook van Anna en Hans van Loon-Ruychaver. Heerhugowaard eert de familie met de van Loonstraat, een zijstraatje van de Middenweg! Bronnen: Stolpboerderijen in Heerhugowaard door Henk Komen Info Museum van Loon te Amsterdam Voor meer informatie zie: wwv.museumvanloon.nl en www.poldermuseumheerhugowaard.nl

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2010 | | pagina 23