HANS EN ANNA VAN LOON-RUYCHAVER 20. Pioniers in de polder Hans van Loon is koopman en drijft han del op China en Japan, hij wordt in 1628 bewindhebber van de VOC en woont op de Zeedijk in Amsterdam, toen één van de duurste straten van de stad en wordt, mede dankzij Anna een belangrijk man in Amsterdam. In 1615 signeert hij de oudst bewaard gebleven scheepsverzekering! Door Nanning van Foreest wordt hij ge vraagd mee te doen in het grote project, de drooglegging van de Waert. Dit heeft grote gevolgen voor de familie, niet al leen wordt van Loon hoofd-ingeland, van 1626 tot zijn dood in 1658, maar zij ver werven ook aanzienlijk veel grond in de Waard, ruim 80 hectare. Anna Ruychaver heeft een belangrijke rol gespeeld in de beginjaren van de droog making en de polder. Zij is geboren in 1573, als dochter van Alyd en Marten Ruychaver in Haarlem en trouwde in 1597 met Hans van Loon, op wiens naam het Octrooi voor de droog making van de Waert stond en van wie de handtekening is te zien in het poldermu seum. Haar vader Marten was burgemeester van Haarlem en verdiende zijn fortuin als handelaar in buskruit. Door haar huwelijk bracht zij geld en macht binnen de familie van Loon, die oorspronkelijk uit Loon op Zand bij 's- Hertogenbosch komt. De vader van Hans, Willem van Loon was een van de oprich ters van de Vereenigde Oostindische Compagnie in 1602 en woonde toen al in Rotterdam. Anna schenkt haar man drie kinderen, waarvan er twee later als hoofdingeland in het polderbestuur van Heerhugowaard zullen zitten. De familie van Loon drukt zodoende een duidelijk stempel op de polder Pieter Hansz. Van Loon was hoofdinge land van 1669 tot hij bedankte in 1679, zijn broer Willem Nicolaes van Loon van 1676 tot 1691 en mr. Johan van Loon van 1713 tot 1727. De drooglegging was toch eigenlijk een groot familieproject, zoon Nicolaes van Loon was getrouwd met de dochter van de eerste Dijkgraaf Adriaan van Veen, die weer getrouwd was met een zuster van Nanning van Foreest, Hilgonde of Helena. Haar naam wordt nog genoemd in de papieren van de betalingen aan in gezetenen, zij kreeg "voor de aanmaak van 9 groene kussens f 25-16-". De derde zoon van Anna van Loon, Pieter was getrouwd met een dochter van Nanning van Foreest, Anna. Het was één grote familieaangelegenheid, de regenten en kooplieden zorgden goed voor elkaar, de teleurstelling was dan ook groot toen bleek dat de grond in de Henk Aandewiel Hans van Loon en zijn vrouw Anna van Loon- Ruychaver

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2010 | | pagina 22