M - Slendebroek BESTUREN PROGRAMMABOEKJES RECLAME-BUREAU echter niet per week, maar per jaar en hij zei dat het wel 300 gulden per jaar was en dat was wel weer veel. Verzekeringen en advertenties Zelf werkte vader Zut heel hard, elke dag vroeg uit de veren om 6 uur en tot 's avonds laat was hij nog in het kantoor be zig of ging hij met een inspecteur van verzekeringen bij gezinnen langs om ver zekeringen te verkopen. Ik herinner me nog mijnheer Worman, een inspecteur van verzekeringen, die weke lijks bij ons een dag kwam en samen met vader op pad ging om verzekeringen te verkopen. Onder de middag at hij dan met ons mee en een traktatie vond hij de boe renkool met worst van mijn moeder, die hij dan weer op een paar sneetjes brood deed. Als kinderen was het een feest, wanneer mijnheer Worman met de auto naar Alkmaar naar huis ging. We mochten dan een stukje meerijden tot garage de Groot op de Middenweg en dan teruglopen naar huis. Nu klinkt het vreemd maar wie zat er toen die tijd in een auto, heel weinig kinderen: wij echter wel. Ook begon vader Zut na de oorlog een apart reclamebureau, samen met de fam. Slendebroek uit Heerhugwaard en toen die emigreerden naar Amerika nam K. Otto uit Broek op Langedijk hun plaats in. Hun werkterrein liep toen van Amsterdam tot Den Helder en bestond voorna melijk uit het verzorgen van programma's voor eve nementen als de motorraces in Alkmaar, de paasvee- tentoonstelling in Schagen, de veetentoonstelling in Purmerend, en het beroem de hippisch festival in Opmeer en meer van dat soort evenementen. Het re clamebureau zorgde dan voor een degelijk gedrukt programma en de kosten werden bestreden uit de op brengst van advertenties en de verkoop van de pro gramma's. De zaken liepen dus goed en er werd al gauw een mooie auto gekocht, een 17. Hillman, en daar gingen vader en Otto dan mee op pad. In de schoolvakanties ging ik wel eens mee en kwam ik in allerlei dor pen, waar ze bij de middenstand adverten ties probeerden te verkopen. Ik vond dat prachtig en bewaar daar mooie herinnerin gen aan. Zo weet ik nog dat er in een van die dorpen een mooie kerk stond, die open was en bekeken moest worden. Er stond een prachtig orgel en dhr. Otto, die goed kon spelen, ging achter het orgel zitten en speelde mooie kerkmuziek. Mijn vader ging bij de zgn. kerkgangers (die er niet waren) langs om te collecte ren. Verkopen kon vader als de beste. Ik weet nog goed, dat een kennis van mij in Langedijk tegen me zei: "Als je vader bij mijn bedrijf kwam voor een advertentie gaf ik hem maar gauw een opdracht, want als ik even geen tijd voor hem had stond hij te kletsen met mijn personeel en dat kostte veel meer dan die advertentie". Voor het gezin waren het hoogtijdagen om bij de evenementen programma's te verko pen en inmiddels waren daar ook al schoonzoons en zussen bij betrokken. Wij gingen dan met zijn allen naar de Motorraces in Alkmaar en onder het luid roepen van "programma's, program ma's"!! werden er dan honderden ver kocht. Na de start mochten wij dan gratis de races volgen en dat was ook prachtig met de plaatselijke favoriet Tinus Metzelaar uit Limmen en zijn concurren ten Piet van Aartsen en Hennie Kroezen. Na een dodelijk ongeluk gingen de races jammer genoeg niet meer door. Bij de paasveetentoonstel- ling in Schagen was dat ook zo en daarnaast werden er daar ook loten verkocht met als hoofdprijs een koe. Mijn zussen en ook mijn vrouw hebben daar veel loten ver kocht en hoe meer borrel tjes de boeren in de cafés op hadden hoe beter de lo- tenverkoop liep. Daarnaast verkochten dhr. Otto en mijn vader gedu rende 2/3 dagen adverten ties voor de Westfries in van Tooneelvereenigingen Zangverenigingen Muziekverenigingen Gymnastiekverenigingen oi ander vereenlglngen, Indien U dezen winter uitvoe ringen gaat geven, kunt U goed verzorgde krijgen op zeer voordcelige condities. Vraagt U eens inlichtingen, omtrent deze voordcelige aan biedingen aan Tel. no. 38. Tel. no. 53. HEERHUGOWAARD Z.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2010 | | pagina 19