IJJ'STUIVERS BLAD melkfabriek aan de Middenweg. De Alkmaarse Courant werd toen alleen gelezen door niet-katholieken en het Noord-Hollands Dagblad door de katho lieken. Ik vond het nooit erg om te doen, maar je wist ook niet anders. Kinderen van boeren en tuinders werkten mee op het land en wij in de krantenbezorging. Hoe ouder je werd hoe groter je "wijkje". Ik had later de krantenwijk - Mid denweg -Rustenburger- weg -Jan Glijnisweg en dan via de Van Veenweg weer terug. Er waren ongeveer 40 abonnees van de Alkmaarse Courant in die wijk en daar deed je meestal een uurtje over. Waar ik wel tegenop zag was om de krant te brengen bij de Familie Modder aan de Jan Glijnisweg, die hadden een grote hond en als de poort open stond had die rot hond het niet erg op krantenjongens. Een bakker of een slager konden nog wat te eten naar dat beest gooien, maar een krant lustte die hond niet en dat beest kon ook niet lezen. Ook heb ik nog eens op het politiebureau 100 strafregels moeten schrijven: "Ik mag geen kranten rondbrengen, omdat ik nog geen 14 jaar ben". Een overijverige dienstklopper vond het nodig om ons te pesten. Uitbreiding Inmiddels waren er vlak na de oorlog een paar werknemers in dienst gekomen, Siem Kok (een broer van Pater Kok) en Dorus Rood. Siem Kok heeft niet lang bij ons gewerkt. Hij verhuisde naar Limburg en ging in de mijnen werken. Dorus Rood is wel lang bij ons in dienst geweest, voornamelijk als bezorger van tijdschriften. Ook mijn oudere broers Jan en Anton kwamen in het bedrijf en de tijd schriftenbezorging werd uitgebreid tot 't Veld, Zijdewind, de Niedorpen, Kolhom, Barsingerhom, Obdam, Hensbroek, Sint Pancras, Oudoip en Alkmaar en ieder had zo zijn vaste wijken. Elke week op zaterdag kwamen er grote pakken met Panorama's, Kath. Illustraties, Beatrijs, Libelles, Margrieten, Donald Ducks enz. bij ons thuis en dat moest dan weer in wijken van abon nees worden verdeeld om te bezorgen. Grote tassen met de tijdschriften en vaak ook nog boeken om te verkopen erin en daar gingen ze dan, de fiets steigerde zowat zo zwaar was het. De auto was toen nog geen optie, die waren er bijna nog niet. Rond de Sinterklaas was het altijd heel druk met boekenverkoop, vooral de Sjors en Sjimmie boeken waren heel populair als cadeau voor de kinderen met Sinterklaas. Dat gebeurde ook wel op de "pof' en werd de betaling later in we kelijkse termijnen gedaan. Zo kwam mijn vader ook eens bij een boer met de vraag of hij ook een boek wilde kopen voor de Sinterklaas of zoiets. Het antwoord van de boer was: "Ik heb pas een nieuw telefoonboek en dat heb ik nog lang niet uit". Ook de oudste zussen hielpen mee met bezorging of hulp in de huishouding bij moeder, naast vaak een baan in Alkmaar, want gewerkt moest er worden bij mijn vader. De ochtendkrant "het Parool" kwam erbij om te bezorgen en toen kreeg vader nog wel wat weerwoord van de oudere kinde ren. Het leverde maar 6 gulden per week op en dat was niet veel voor al het werk, meestal voor schooltijd. Vader rekende Het Stuiversblad eu de Katholieke Illustratie. Twee van de vele tijd schriften die al ver voor de oorlog door Zut werden bezorgd -aiucsmc» siciTiisinr - OEI LLUSTREERD

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2010 | | pagina 18