12. op de schoolzolder. 's Morgens om half 7 kregen wij ook bericht dat het aan de mid denweg niet in orde was en dat "Ome Jan" moest zien dat hij weg kwam want dat het wel zou vast lopen. Om half 8 kwamen de overvalwagens. De moffen en de land wacht omsingelden de school en de kerk en de woningen. De Basserweg werd ge deeltelijk afgezet zodat er geen verkeer meer mogelijk was. Er werden met een bijl gaten in het dak van de school geslagen en een handgranaat naar binnen gegooid maar ze konden De Graaf niet vinden. Die zat op de vliering van de schoolwoning waar zij hem eerst niet vonden. Toen moest het lijkenhuisje op de begraaf plaats er aan geloven en daar vonden zij de drukkerij van "Trouw" en wapens. Daarna togen ze naar de kerk en vonden boven op de vliering 6 radiotoestellen, een trommel met allerlei spullen als 300 inlegvellen, bonkaarten, valse zegels, geld voor de spoorwegmensen fl. 5760.00 voor Broek op Langedijk, St. Pancras en Noord- Scharwoude. Dat zou 's morgens om 11 uur worden gehaald. Verder 2 kisten met kaarten enz. uit het Gemeentehuis en een aktetas met springstof. Toen kwamen ze bij Tante Ma en vroegen of er ook een radio toestel van ons bij was, wij hadden een be wijs dat wij het verkocht hadden maar dat we nu een andere hadden vertelde ze niet. Zij vroegen ook naar mij en kregen ten antwoord dat die voor evacués aan de loop was hetgeen zij niet geloofden Ook vroe- gen ze aan Tante Ma of hij kerkenraadslid was, want dan zouden ze hem een enkele reis naar de hemel geven. Ze hebben die morgen 2 maal huiszoeking gedaan en alles doorzocht. De 2e keer vroegen ze weer of Leegwater kerkenraads lid was. Tante Ma vroeg of dat erg was en wat hij daar verkeerd aan was. Ze kreeg als antwoord dat hij dan verantwoordelijk was voor de kerk. Tante Ma zei dat ze dat niet wist. De landwacht vroeg of "Ome Jan" de benen genomen had maar Tante Ma zei dat een man van 60 jaar dat toch niet hoefde te doen. Ze vertelden ook dat ze wapens ge vonden hadden, waar Tante Ma (hoewel ze alles wist) verschrikkelijk van op hoorde en zich afvroeg hoe dat mogelijk was. Maar hoewel wij 2 schuilplaatsen hadden hebben ze die niet gevonden. Achteraf was het jammer dat wij de spullen niet thuis gehou den hadden, maar ja dat wisten wij ook niet vooruit. Ze dachten dat wij ook nog wel wapens hadden, want er lagen van die klei ne pakjes en zij dachten dat het kogelpak jes waren, dat viel niet mee. Inmiddels wa ren zij van plan om school en kerk en mis schien nog wel meer in brand te steken, toen ze Piet de Graaf vonden die ze met gejuich meenamen. Wij zijn toen beiden het huis uit gegaan, ik was 's morgens naar de familie Sluis ge gaan in de Veenhuizer Middenweg die het al eerder hadden aangeboden als het vast liep. Er was er maar een die wist waar ik was. Inmiddels waren ze op de Basserweg al aan het beraadslagen dat Tante Ma ook het huis uit moest, want door het bezwa rende materiaal dat in de trommel zat wa ren ze bang dat ze haar, in mijn plaats, zou den meenemen. Ze hebben Tante Ma met een paar koffers naar Jo Pluister in Broek op Langedijk gebracht met de brik van D. Gootjes Czn. De volgende dag verscheen "Trouw weer als voorheen. Ze hadden een stencilmachine uit het gemeentehuis gehaald. Daar kwamen toen weer 12 land- wachters voor maar ze kwamen tevergeefs. Er was geen spoor van te vinden, de daders waren onbekend en "Trouw" werd weer op een andere plaats gedrukt. Maar nu zij al die spullen gevonden hadden werd het wel Het hais van "Ome Jan "Leegwater aan de Stationsweg, toen Basserweg, staat er nog.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2010 | | pagina 14