261 48A(4) 262 48a<3) 263 48a<2) 264 48A<1) 265 48 b 48 b enige slachtoffer. De moffen namen Pluister mee, hij moest zelf zijn radiotoestel dragen. Hij werd naar Duitsland vervoerd en is later in een concentratiekamp gestorven Ook de heer Voskuil werd verraden waardoor hij moest onderduiken. Met Kersttijd 1944 waagde hij het een nacht thuis te slapen wat vast door een van zijn verraders gezien moet zijn want dezelfde nacht werd hij op gepakt. Het werd voor mij nu ook gevaarlijk want wij werkten veel samen, ik werd dan ook door de Ondergrondse gewaarschuwd, die oordeelde dat 'ome Jan' tenminste 's nachts niet thuis mocht slapen. Dus nu ie dere avond de deur maar uit en Tante Ma (de vrouw van Jan Leegwater-red.) alleen gelaten. Die was trouwens blij dat ik 's nachts wegging want het was te gevaarlijk om thuis te blijven. Op een nacht werd Tante Ma uit bed gebeld. Er stonden 3 man nen voor de deur maar het was gelukkig goed volk. Ze brachten van alles mee uit het Gemeentehuis als kaartsystemen, adminis tratie e.d. zodat ze op het Gemeentehuis niets meer konden uitzoeken. Deze 3 man nen doken ook die zelfde nacht nog onder. Het kwam ook zo ver dat wij als burgers geen gas en elektriciteit meer mochten ge bruiken. 's Avonds zaten wij dan bij een klein lichtje of een kaars. Later hadden we niet meer dan een beetje stookolie voor een lampje. Toen was het mooi genoeg en heb ik het zegel verbroken en er een stop in ge draaid en elektra gebruikt met een paar kleine bolletjes toch beter dan een kaars. Het is gelukkig goed afgelopen want er stond een zware straf op. Het NSF (Nationaal Steunfonds) werd ook al uitgebreider. Hadden wij eerst enkele Zeemansvrouwen te onderhouden, later kwamen er steeds meer onderduikers bij. Iedere maand kwam het geld in giro-enve loppen met nummers er op afgepast en door koeriersters bezorgt bij ons aan. Het moest dan overal naar toe Broek op Langedijk, Heerhugowaard, St. Pancras, Ursem, Nieuwe Niedorp, Anna Paulowna, Wieringen, Wieringermeer e. a. Dat ging dan weer per koeriersters verder. In September 1944 kregen wij ook de Spoorwegstaking. Al die mensen moesten ook weer een plaats hebben voor onder duiking en moesten ook iedere maand hun salaris weer betaald krijgen dus dat was weer heel wat drukte erbij. Honger en verraad Het voedsel werd ook schaars en het viel niet mee om daar aan te komen.In de Wieringermeer hielp men ons geweldig met tarwe en olie. Door het voedselge brek werd het ook steeds moeilijker om onderduikers geplaatst te krijgen want we moesten de mensen wel beloven dat ze er ook eten bij zouden krijgen. In de laatste winter van de oorlog werd vooral in de grote steden echt honger ge leden. Mensen kwamen naar de provincie met fietsen en handkarren om eten te zoe ken, tot in de Wieringermeer aan toe, op het laatst vooral vrouwen en meisjes om dat het voor mannen te gevaarlijk werd langs de weg door de razzia's. Het was vreselijk om aan te zien, al die uitgehon gerde mensen waarvan er onderweg ziek werden en soms stierven van uitputting. Het gebeurde op een keer dat "Ome Jan" bericht kreeg van de ondergrondse dat hij alle gevaarlijke spullen uit zijn huis moest halen en ergens anders opbergen want hij was bekend bij de landwacht. Dus besloten wij maar om het boven in het torentje van de Gereformeerde Kerk op te bergen. Er werd al die tijd ook een krantje ge drukt genaamd Trouw". Dit gebeurde bij Paul den Hartigh Pzn in een kamertje in de hooiberg en is daar tot bijna het ein de van de oorlog gedrukt maar dit scheen op het laatst ook verraden te zijn Er moest een andere plaats voor gevon den worden, dan maar in het lijkenhuisje op onze begraafplaats, 2 dagen is het daar gedrukt. Toen kreeg den Hartigh 's mor gens vroeg huiszoeking maar er was niets te vinden, de Duitsers wisten echter te vertellen dat een broer van Aatje de Graaf, Piet, daar de voorman van was. Ze zetten haar zo onder druk dat ze op het laatst zei dat Piet in de school moest zijn, hij sliep daar een gedeelte van de nacht ALGEMEEN BROOD ALGEMEEN BROOD ALGEMEEN BROOD ALGEMEEN BROOD ALGEMEEN BROOD BROOD Voedselbonnen

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2010 | | pagina 13