ons aan de deur die pardoes het huis in stapte en zei; "met een kwartier komt de politie om Haeck op te halen". Ik ben toen direct naar de school gegaan om hem te waarschuwen. Met 5 minuten was hij ver trokken. Het leek ons raadzaam dat de kinderen en ook nog een paar zusters van Haeck die uit Zeeland geëvacueerd waren bij ons in huis kwamen. Het was maar goed dat die maatregel genomen was want een paar dagen daarna kwam de S.D. met een auto voor het huis van Haeck om zijn vrouw op te halen Wij hadden daar niets van gezien maar opeens waren bij ons alle drie de buitendeuren bezet. Kinderen had den gezegd dat ze bij ons was. Ik kwam juist van boven en had nog enig gevaarlijk spul in mijn sok gestopt dat weggebracht moest worden. Wij moesten in de hal blij ven staan en ze doorzochten het hele huis maar zonder resultaat. Weer een paar da gen later werden de meubelen van Haeck door de landwacht en moffen uit het huis gehaald. De meisjes zijn toen een paar we ken bij ons gebleven, toen mochten ze weer in het huis. Het huis was leeg maar dat was niet zo erg want er was zo hier en daar heel wat huisraad opgeslagen van mensen die moesten vluchten, dat ging dan naar hen die niets hadden. Het werd echter al benauwder want het was iedere keer weer razzia. Alles en iedereen moest weer gewaarschuwd worden. Wij kregen dan telefonisch bericht maar toen kwam de tijd dat de telefoon afgesneden werd. Maar geen nood, er waren altijd nog wel enkelen die hun aansluiting mochten be houden waaronder het Postkantoor. Directeur Fransen kreeg dan een seintje en zo kwam de waarschuwing wel weer ver der. Eens kregen wij bericht dat de hele Heerhugowaard omsingeld zou worden door 500 moffen. Of het waar was wisten we niet maar wij moesten toch maatregelen nemen. Alle onderduikers moesten ver dwijnen en zij die een gevaarlijke leeftijd hadden moesten zo veel mogelijk in de schuilplaatsen. Wij hadden er 4 in huis die nacht, en alles was goed voor elkaar, maar er kwam niets Veelal kwamen ze onver wacht maar als iemand maar wat zag dan ging dat als een lopend vuurtje door de Waard. Er werd bijna nooit iemand gevon den. Zij kwamen soms na 8 uur 's avonds want met de avondklok mocht niemand van de burgers meer op straat of buiten zijn maar toch was er dan geen man in huis. Represailles De Waard was niet erg gezien bij de Duitsers Er werden nogal eens springstof fen op de spoorrails gelegd, wat niet altijd veel uitwerking had, maar er volgden wel represailles. Huizen van burgers die er niet bij betrokken waren werden in brand ge stoken. Zo werd de boerderij van Bot, de woning waar Adam en Eva voor stonden, door brand verwoest. Op een ochtend om half 10 met heel mooi weer, 4 boerderijen in een halfuur tijd als volgt: J. Gootjes Czn (Boterweg) J. J. Gootjes (Westdijk) Klaas Wagenaar en Cor Wiering (Basserweg) Er waren echter ook ven'aders in de Waard. 32 NSB-ers en een dito aantal mensen die ook niet te vertrouwen waren. Dat onder vond ook Klaas Pluister die nog steeds naar de Engelse radio luisterde, hij had het toestel in het buffet verscholen maar de landwacht vond het. Hij was trouwens lang niet de enige die luisterde, maar je moest erg voorzichtig wezen datje niet ondekt werd. Klaas Pluister en nog een paar ande ren werden verraden maar Klaas werd het LO. gewest XI, district 2. Staande vd.n.i:: S/endebroek nit HHW, Piet Groen en Frans Slot uit Nrd .Sch., Sneekes Zd.Sch., Jaap Glas en Piet Glas Br.op.L. Zittend: "Ome Jan Leegwater, A.C.Monster en B.v.d.Bergh uit HHW, Klaas Visser Br op L.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2010 | | pagina 12