zijn werk voortgezet. In Februari 1944 was hij nog een avond bij ons en vertelde dat hij het nu zo rustig vond want geen mens kende hem daar, zelfs zijn buren niet en men wist niet wat hij deed. De LO/LKP volgende dag zat hij in de trein tussen Heiloo en Alkmaar waar hij werd ge grepen door de S.D (Sicherheitsdienst). Hij had allerlei be zwarend spul bij zich dus werd ge vangen gezet. Er is nog geprobeerd hem te bevrijden maar dat is mislukt. Wij hebben hem ge mist, met zijn optimisme en zijn sterk ge loof. Wij hebben later brieven gelezen van zijn medegevangenen die ook getuig den van zijn geloof. Velen is hij daar tot zegen geweest, zij noemden hem "Vader Kees". Altijd hield hij de moed er in, tot de laatste dag toe. Twee dagen voor de bevrijding is hij door uitputting gestorven. Hij is door de Amerikanen ergens in een massagraf begraven. Maar het verzets werk moest worden voortgezet en weldra was er weer iemand die zich hiervoor vo lop inspande. Bouwe van den Bergh, zijn schuilnaam was Henk Brand. Hij was in de Waard ondergedoken en kwam uit Weesp. Wij allen met elkaar hebben het werk voortgezet. Ook de hoofdonderwij zer van de Christelijke School, Cees Haeck, heeft er zijn krachten aan gege ven. Wij kregen als hoofd van de Distributie- dienst een NSB-er daar de heer IJtsma ondergedoken was, dus het hele bestuur in de gemeente bestond uit NSB-ers. Burgemeester Sutman Meijer wilde met de Duitsers niet samenwerken en dook half januari 1944 onder. In zijn plaats kwam de NSB burgemeester Aris Volkers, een bouwertje uit de Waard, die het secre- tariepersoneel wilde inschakelen om voor de Duitsers te werken. Die zijn op een middag ook ondergedoken, dit was eind Januari 1944. Vooraf was er geregeld waar ze naar toe moesten. Allen kregen het volle salaris uitbetaald door het Nationaal Steunfonds. Dit geld werd aan mij gestuurd voor uit betaling in de hele kop van Noord Holland. Er werden o.a.5 ondergedoken burgemeesters van betaald. Ondertussen werd het steeds erger met de terreur van de moffen. Er was niets meer veilig, ze konden alles gebruiken, auto's, fietsen paarden etc. Tewerkstelling Toen kwam op een keer het bevel, om ga ten te graven langs de wegen, dit was dan voor de burgers die dan konden schuilen als de Engelsen kwamen. Wij begrepen natuurlijk best dat het niet ter bescher ming van de burgers was maar voor de Duitsers zelf. Ook kwam er een oproep voor het graven van sleuven voor kabels langs de kuststreek. Dus maar weer er achter aan en weigeren. Er werden personen aangewezen die brieljes moesten rond brengen naar dege nen die aangewezen werden om te gaan graven. Ook de hoofdonderwijzer Haeck kreeg van die brieljes maar hij weigerde om ze te bezorgen. Hij moest op het Gemeentehuis verschijnen maar kwam eerst bij ons langs om te vragen wat hij moest doen. Ik zei tegen hem, "er heen gaan en horen wat ze te vertellen heb ben". Het ging daar zeker wel een ogen blik heet aan toe, maar hij kwam terug om zijn wedervaren te vertellen en ging weer naar zijn klas al hadden wij wel het gevoel dat er nog wel wat zou volgen. Een kwartier later kwam er een man bij De Landelijke Organisatie voor Hulp aan Onderduikers en de Landelijke Knokploegen zijn vanaf 1942 de groot ste Nederlandse verzetsorganisatie. De christelijke LO helpt tijdens de oorlog veel onderduikers en ook andere ver zetsgroepen die onderduikers helpen. De LKP is de gewapende tak van de LO die overvallen pleegt om bonnen en persoonsbewijzen voor onderduikers te verkrijgen. Ook liquideert de LO/LKP Duitsers en collaborateurs en plegen ze sabotage.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2010 | | pagina 11