"De Wittenburg" aan de Noorder vaart, ooit de boer derij van burge meester J. Posch van Oterleek; nu het gemeentehuis van Schermer. in zijn bezit is en..blijft. Zijn woorden zijn nog mondwarm als Alkmaarse brandweerlieden hun auto starten en wegrijden naar de boerderij van Posch aan de Noordervaart. Roemruchte geschiedenis In de loop van de zestig jaar is er veel ge beurd. Oterleek verliest haar zelfstandig heid en gaat in 1970 op in de gemeente Schermer. "De Wittenburg" is vanaf 1987 het gemeentehuis van Schermer. Wat niet verandert is de begeerte in Brandweerland om de Oterleker Brandweerstaf te be machtigen. Elk brandweerkorps in de pro vincie heeft intussen een plaatje kunnen bevestigen op de staf. Dat plaatje is na melijk het bewijs dat de staf een uur, een week heeft 'gelogeerd' in een kazerne. Staf moet eigenlijk staven zijn. Want de Oterleker Brandweerstaf is in de loop van de tijd toe aan de zevende versie. De voorgaande exemplaren waren van boven tot onder beplakt met die plaatjes. Hein Lind uit Oterleek - de kraamvader van de Oterleker Brandweerstaf - maakt telkens een nieuwe staf. Mooi bewijs dat de Oterleker Brandweerstaf niet aan pop ulariteit heeft ingeboet. Brandweeronderscheiding Ondanks het zestigjarig bestaan van de staf wordt hij nog steeds begeerd. Spreek een brandweerman op zijn kennis over de staf en hij weet wel een anekdote. In dit artikel zal ik een aantal avonturen vertel len. De motieven "om te zoeken en te vin den" lopen sterk uiteen. Het kan gaan om een afscheid van een brandweerman, maar soms komt het ook voor dat er op pad wordt gegaan omdat een korps een nieuwe kazerne krijgt. "Verbouwingen" Gedurende de eerste jaren komt het regel matig voor dat een bezoekend korps - soms ingrijpende - 'verbouwingen' ver richten in de kazerne waar de staf ligt. Zoiets verhoogt de feestvreugde niet. Burgemeester A schrijft dan aan burge meester B dat "amice B. zeker ook niet ingenomen zal zijn met de vernielingen die zijn aangebracht". Rust in de (brand- wecrjtcnt komt er als een reglement gaat gelden. Belangrijkste regel is dat de staf zonder breekwerk te bemachtigen moet zijn. Maar dan nog: wandel met mij mee door de rijke historie van de Oterleker Brandweerstaf.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2009 | | pagina 8