JAPIE BORST toren aan de Draai had gestaan. Dit alles is alweer 50 jaar geleden en de meeste inwoners van Heerhugowaard nu weten nauwelijks meer wat er zich in de jaren zestig hier voordeed. Toen het nieuws bekend werd dat bij de boring in de Heerhugoaard geen olie of gas gevonden was, betekende dat toch wel een teleurstelling. Kolen- en kachelhandelaar Siem de Haan 53. uit De Noord, speelde in zijn advertenties daar gelijk op in met de volgende tekst: "Wie dacht dat er zeker wel aardgas in de bodem van Heerhugowaard was, die vergiste zich zeer maar beseft eens te meer het zo fijne bezit van zijn haard pas!" En dat de verdere tekst over kolen en kachels ging mag duidelijk zijn. Gebeurtenissen uit een periode toen Heerhugowaard nog een kleine ge meenschap was, waarin iedereen ie dereen kende, waarin bijzondere mensen leefden, die kleur gaven aan de samenleving. Op de plaats aan de Middenweg, waar zich op het ogenblik de moderne radio- en televisiezaak van de firma Beemster be vindt, had ooit Jaap Borst zijn elektrici teitszaak. Het is alweer tientallen jaren ge leden dat Jaap zijn zaak overdeed aan zijn werknemer Cees Beemster. Cees sloopte het oude winkelpand en bouwde daarvoor in plaats een moderne winkel. Ook Cees heeft zich alweer enkele jaren geleden uit de zaken teruggetrokken en het winkelen aan zijn zoon overgelaten. Maar in dit verhaal gaat het om Jaap Borst, of zoals ie in de volksmond werd genoemd Japie Borst, want Jaap was bij zonder klein van stuk. In de tijd, dat ik hem persoonlijk kende was hij achter in de vijftig. Hij had een smal spichtig gezicht met blonde piekharen, een brilletje op en keek meestal vrij serieus. Hij was niet getrouwd en woonde met zijn zuster. Als elektricien verkocht hij in zijn winkeltje gloeilampen, kabels, strijkijzers, brood roosters en dat soort dingen. Ook verkocht Jaap radio's, maar dat stelde in die tijd niet veel voor. Er waren gezinnen die geen radiotoestel hadden, maar waren aangeslo ten op de radio distributie van de PTT, via Dirk Goed. Een radio was in die tijd luxe en kocht je voor het leven. Het grootste deel van de dag was Jaap bezig met het aanleggen en onderhouden van elektrici teitsleidingen. Jaap was weliswaar erg klein, maar even zeer bijzonder ad rem. Als er een gek scherende opmerking werd gemaakt, die sloeg op zijn geringe lengte, dan had Jaap spoedig zijn antwoord klaar. Eens begaf hij zich op zijn fiets, het stuur behangen met rollen stroomdraad en ach terop zijn gereedschappenkoffer, naar een klant. Ter hoogte van de spoorlijn naar Hoom passeerde bij de boerderij van Jan Bakkum. Jan bevond zich op dat moment juist bij de toegangspoort van zijn erf. Jan had problemen met het licht op de koe gang van de boerderijJaap was er al een keer bij geroepen en had er zijn aandacht aan besteed, maar dat was alweer even ge leden en het euvel was er nog steeds.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2009 | | pagina 55