DAT WAS DIRK RENTENCK Een aardige man uit Den Haag met pijp en fototoestel 49, Als kind groeide ik op in Heerhugowaard Noord van de ja ren '50 en '60. Ons huis stond aan de Middenweg 496 en had een herkenbaar trapgeveltje. (het huis en het trapgeveltje be staan nog steeds). Aan de overkant stonden acht gemeentewoningen, twee on der één kap. In het één na laatste huis richting de kerk woonde Ab Groot en zijn vrouw met hun kinderen. In mijn herinnering waren het oude mensen waar af en toe kleine kinderen, hun kleinkinderen, kwamen logeren. Ook kwam er regelmatig een oudere heer logeren. Dirk Rentenck. Voor de mensen in Heerhugowaard Noord beter bekend als "ome Dirk". Een aardige man met een fototoestel en een pijp. Als hij kwam logeren, leende hij altijd de fiets van Ab en fietste hij door de Noord. Op zoek naar mooie plekjes om te foto graferen, of op zoek naar kinderen die bereidwillig wilden poseren. Hij bezocht veelal dezelfde families, buren van de familie Groot en andere familieleden. Ik was ome Dirk al lang vergeten, tot ik laatst de foto's van mijn ouders bekeek. Hoe kwamen we aan die foto's, wie had die foto's genomen, hoe heette die fotograaf ook alweer, hoe lang geleden is hij overleden, was hij toen eigenlijk al oud? Een vraag aan mijn broers en zussen bracht duidelijkheid. Bertus, mijn oudste broer mailde mij en zei dat zijn buur vrouw aan de Lindelaan, de dochter van Ab Groot is. In een interview met Annie Rood- Groot en haar man Dorus komen we meer te weten over "ome Dirk" Rentenck.... Hoe kwam het dat ome Dirk uit Den Haag naar Heerhugowaard Noord kwam, wat had hij in dit dorp te zoeken? Voor we naar Heerhugowaard Noord kwamen woonden op de Veenhuizermid- denweg, F48. Twee huizen naast ons woonden meester Beekman en zijn vrouw. Meester Beekman was onderwij zer op de Sint Josephschool in Heer hugowaard en zijn vrouw was een doch ter van Stumpel uit Hoorn. Dirk Rentenck en deze vrouw waren neef en nicht. Dirk kwam gewoon vaak bij zijn nicht in Heerhugowaard logeren. Hij hield van het buitenleven en van de natuur. Hoe kwam Dirk dan bij jullie in het gezin terecht? Dirk was een amateurfotograaf. Hij had altijd zijn fototoestel mee. De vrouw van meester Beekman zei op een gegeven mo ment tegen hem. "Je moet een keer naar de familie Groot gaan. Ze hebben veel kinderen, weinig geld en zeker geen geld om foto's van hun kinderen te maken. Zet die kinderen maar eens op de foto. Ze zul len er dolblij mee zijn". Dat heeft Dirk ge daan. Altijd als hij bij zijn nicht was, kwam hij bij ons langs. Dirk was een amateurfotograaf? Ja, want hij werkte zelf in een drukkerij in Den Haag. Hij had in zijn ouderlijk huis een donkere kamer, hij ontwikkelde zijn foto's zelf, of hij ook zelf zijn afdrukken maakte weet ik niet. Tekst en beeld: Gemma Groot Dirk Rentenck 1960

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2009 | | pagina 51