DE ZUIDSCHARWOUDERPOLDER EN DE VERKAVELING In "De Overhaal" van 2007 schreef Ton Schotten een arti kel over de geschiedenis van en de ontwikkelingen in de Zuidscharwouderpolder (Zsp). Ook de herverkaveling in oorlogsjaren kwam hier aan de orde. In dit artikel gaat hij wat dieper in op de voorbereiding van deze verkaveling, de aanpak en de gevolgen hiervan voor dit eens zo fraaie gebied. De herverkaveling van de Zsp. is destijds als een soort proefproject van de provin cie Noord-Holland op stapel gezet om a. het doelmatige gebruik van cultuur gronden eventueel met moderne midde len te bevorderen en b. werk te verschaf fen aan het toen bestaande arbeidsover- schot. De verkaveling van de Zsp was de eerste herverkaveling op basis van dit project in de regio West-Friesland. Uiteraard werden er voor dit doel gedu rende de vooroorlogse jaren al zekere plannen opgesteld i.v.m. de uitvoering en kwamen er werktekeningen, begrotingen e.d. tot stand. Op bijgaande afbeelding van april 1940 zien we de grenzen van de oude vaarpol- der aangegeven. Binnen deze grenzen zijn op de foto nog vaag de akkertjes in het oude poldergebied waarneembaar. Bovendien staan op dit kaartje de geplan de ontsluitingswegen, hoewel onevenre dig breed weergegeven. De ontsluitings wegen zijn destijds inderdaad aangelegd maar op dit moment is van deze wegen nog nauwelijks iets terug te vinden door dat ze zijn opgeruimd ofwel aangepast aan het moderne doorgaande verkeer. Verder is van het toenmalige herverka- velde tuinbouwgebied niet veel meer over. Het wordt thans vrijwel geheel in genomen door industrievestigingen, kan toren en openbare instellingen waaronder een gevangenis. Daarmee zijn in de loop van de tijd vrij wel alle herkenningspunten uit het verle den van de Zsp verloren gegaan. Verdwenen zijn het glasheldere vis- en vaarwater evenals het 'losse' land be staande uit talrijke eilandjes met aparte namen als de Koetakker, de Breed, de Smal en het Zwaluwwoidje. Het zijn namen die niet meer worden genoemd. Allicht niet, want ze doen er niet meer toe. Ook de ijspret op de gladde ijzers werd nu verleden tijd evenals de hengelsport op grote karpers in de zomer. En natuurlijk verdwenen ook de fuiken van de beroepsvissers op de plekken waar je de ge merkte stokken voorheen zag uitsteken boven de waterlijn. Er zou mettertijd ook een einde komen aan de teelt van de vroege aardappelen, de Schotse Muizen, de smaak volle Blauwe Eigenheimers, de slobberkool en de slabo- nen. En wie zou nu nog we ten hoe in die tijd de kool-

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2009 | | pagina 48