41. W\ v 19 januari, op 78-jarige leeftijd. „Hoofdzakelijk aan kanker, had veel last van zijn maag. Hij kon al lang niet meer werken, hij werd gebrekkig." Henk Bergmans overleed thuis, in Veenhuizen aan de Kerkweg 8. Thuis verzorgd Moeder is 87 jaar geworden, zij stierf op 19 september 1970. „De laatste zeven jaar hebben wij moeder bij ons thuis verzorgd. Jaap stelde voor om moeder in huis te ne men. We hadden zes kleine kinderen, maar we hebben het gedaan. Op zijn sterfbed heb ik Jaap bedankt dat hij moeder in huis wilde nemen." De zorg voor moeder kwam hoofdzakelijk neer op Aggie. Ook de kinderen hadden hun aandeel. Wat Aggie toen deed voor haar moeder, krijgt zij nu zelf volop terug van haar eigen kinderen, zo voelt zij dat. De kinderen liepen hoog met oma. „Zij vlogen voor haar. Moeder dementeerde. Dan vroeg zij hoogzomer of de joössies mooi schaatsen. Ik ging daar in mee, an ders werd het veel moeilijker. Soms zei ik: 'Moeder, niet zo zeuren'. Naderhand had ik daar spijt van. Later zat zij bijna con stant te bidden, met het kerkboek in haar handen." De verhuizing van de Middenweg naar een nieuw huis aan de Plaetmanstraat in De Noord was een prachtige stap. „Wij kwamen op nummer 43, onze Henk op nummer 45. We volgden het advies van Jaap van Langen. 'Als je kan kopen, doe het', zei hij." Zes kinderen Met zes kinderen werd het huwelijk van Aggie en Jaap gezegend. Op een rijtje: De vier oudsten zijn thuis geboren, de twee jongsten in het ziekenhuis te Alkmaar. Tussen Jos en Carla had Aggie een miskraam, een tweeling. De jaren dat de kinderen opgroeiden wa ren moeilijk voor Aggie. Soms heel zwaar. Enkele malen bijna onverdraaglijk. Ze praat er openlijk over. „Mijn kleinkinde ren weten dat ook. Ik schaam mij niet. Ik heb er niet om gevraagd, het is mij over komen." „Door die moeilijke tijd kan ik best be grijpen hoe jongeren zich nu voelen als zij het moeilijk hebben en een uitweg zoeken. Ik heb geleerd om dan niet scherp in je oordeel te zijn." 'Levend dood' 'Levend dood', noemde Aggie zich. „Zo erg was het. Een jaar lang was ik opgeno men in het Zenuwpaviljoen in Alkmaar. Dat was onderdeel van het Sint Elisabeth Ziekenhuis. Ik heb daar, op het terrein van het paviljoen, op het punt gestaan mij te verdrinken. Ik stond op het randje van een grote sloot. Toch liep ik niet verder. Alsof een hand mij terugtrok." Een Pietje Peuter, dat is Aggie. Als Pietje Peuter, als Pietje Precies, maakte zij het zich moeilijk. „Alles moest schoon, altijd schoon. Hadden de kinderen een vlekje op hun trui? De trui uit en ik maakte 'm schoon. 'Stuk en verscheurd lopen', dat kon al helemaal niet. Dat zei mijn moeder altijd. Stof kon ik niet zien. Lastig, dat was ik voor mijzelf. En nog steeds ben ik de vlekkenkampioen." Toch kon er altijd veel bij de familie Beers. „Altijd waren er kinderen bij ons te spelen. We hadden achter een tent staan en uren waren ze daar zoet." Net zwanger van Carla kon Aggie niet verder. „Ik slikte medicijnen, maar die pakten helemaal verkeerd uit. In één keer De kinderen van Aggie van boven naar beneden Henk, Afra, Ans, Jos, Carla en John Henk (Hendrikus Johannes Hyacintha Maria), geboren 8 augustus 1952 Afra Afra Anna Hyacintha Maria), 12 januari 1954 Ans (Anna Gesina Hyacintha Maria), 30 maart 1955 Jos (Jozef Hyachinthus Maria), 24 juli 1956 Carla (Maria Carolina Hyacintha), 19 februari 1958 John (Johannes Hyacinthus Maria), 11 mei 1959.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2009 | | pagina 43