40. Vastentrommeltje We drinken thee en Aggie trakteert een stukje chocolade. Ze moet denken aan het vastentrommeltje in haar jeugd. „In de vast mocht je natuurlijk niet snoepen. Kreeg je wat, moest dat in het vastentrom meltje. Was de vast om, mocht je snoepen. Het was altijd een strijd. Soms nam ik een likje. Stiekem. Als ik daar nog aan denk. De verleiding was groot. Toch heb ik het snoepje altijd teruggelegd. Het bleef bij een slikkie." Aggie zou na de lagere school naar de naaischool gaan, in Langedijk. „Samen met Gerie Oudhuis. Dat ging niet door. Ik werd ziek, Pleuritus. Het zag er niet best uit, ik was al bediend. Een halfjaar heb ik op bed gelegen." Haar longen zouden al tijd kwetsbaar blijven. Als jongste en negende kind scheelde Aggie vier jaar met nummer acht, Klaas. Met de oudste, Gert, twaalf jaar. Aggie trouwde in 1950 voor de wet en in 1951 voor de kerk. Waar belandden haar broers en zusters? Gert trouwde met Anna Vlaar. Ze woon den in Heerhugowaard aan de Veen- huizerweg. Gert was werkman. Marie en haar man Piet Ruiter, een boerenwerkman, trokken naar de Middenweg, ook in Heer hugowaard. Dirk en Frans bleven onge trouwd en woonden lang thuis. Beiden waren werk man. Jan bouwde met Leny Berghaan een bestaan op in Sijbekarspel, Trien en Piet Broersen in Spanbroek. Ook Klaas bleef vrijgezel. Hij reisde jaren mee met de familie Blokker uit Oude Niedorp, die met een schiet tent op kennissen stond. Weddenschap Aggie trouwde met Jaap Beers. Hij woonde op de Zwaagdijk en is op 23 maart 1917 geboren in de gemeen te Wervershoof. Jacobus Nicolaas Beers is een van de vijftien kin deren van Johannes Beers en Afra Noordeloos. Hoe hebben ze elkaar leren kennen? Aggie lacht. „Door een wedden schap. Om een pond paling. Dat was ik dus waard, een pond paling." Dat zat zo. Een broer van Jaap, Arie Beers, was getrouwd met Marie Takken. Volgens Aggie een 'verschrikkelijke lol broek'. „Mijn ouders waren 40 jaar ge trouwd en volgens Marie, die familie van mij was, durfde Jaap niet aan mij te vra gen of hij mee mocht. Ik zie hem nóg ko men. In de winter, op de motor. Met slob kousen over zijn schoenen voor de warm te. Ik wist wie hij was, ik kende hem wel. Uiteindelijk nam ik niet Jaap mee, maar een vriendin." Het burgerlijk huwelijk was op 23 novem ber 1950, in het gemeentehuis van Heer hugowaard. De kerkelijke inzegening volgde op 25 januari 1951, in de H. Hart- kerk in De Noord. „Kapelaan Van Leeuwen trouwde ons." Melkrijder Aggie en Jaap gingen wonen in een huisje aan de Middenweg, in De Noord, nummer 492. Jaap werkte bij de melkfabriek in Wognum. Dat bleef hij na zijn huwelijk doen. „Het was zwaar werk. Vader was melkrij der, hij haalde de bussen op. Later kon hij dat niet meer. Hij kwam toen bij de Hoogovens. Op zijn 59ste is hij afgekeurd. Hij had een slechte rug." 'Vader', zo noemt Aggie haar man vaak. Hij is in 2003 overleden. Het gemis is groot, maar vader is altijd bij haar. „We hebben heel mooi afscheid kunnen nemen. Met de kinderen en kleinkinderen er bij 'Opa heeft nu een kippenhuidje', zei een van de kleinkinderen, Renske. Voor alle kleinkinderen had vader een enveloppe. Hij heeft die hen niet zelf meer kunnen geven. Wel heeft hij gehoord dat de klein kinderen hem bedankte." Haar eigen vader stierf in 1956, op De trouwfoto van Aggie en Jaap Beers. De bruidsmeisje zijn twee lantezeggers: Afra Beers (links) en Agnes Ruiter. Aggie en Jaap trouwden in november 1950 voor de wet, in januari 1951 voor de kerk. .Anders konden we het huis aan de Middenweg niet krij gen. De dames Hammersma uit Heerhugowaard hebben Aggies trouwjurk ge naaid.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2009 | | pagina 42