Als thuishaalder bleef vader Henk Bergmans bij de familie Jansen in Waarland tot zijn huwelijk. Hij trouwde op 25 januari 1910. De negen kinderen van Henk en Anna zijn geboren in de pe riode 1910-1922. De negen kinderen: Gert (Gerardus Theodorits)19 november 1910 Marie (Maria Johanna), 8 november 1911 Dirk (Theodorits Gerardus) 4 december 1912 Frans Francisctts8 februari 1914, overleden 13 maart 1914 Frans (Franciscus Hendricus), 15 april 1915 Jan (Johannes Petrus), 15 april 1915 Trien (Catharina Pauline), 2 september 1916 Klaas (Nico/aas), 26 augustus 1918 Aggie Agnes Henrica), 19 oktober 1922 Armoede De kinderen groeiden op in armoede. „Niet te peilen, zo groot de armoede ge weest moest zijn. Moeder heeft er wel eens iets over verteld. Soms had een boer iets te vieren en kreeg vader een koekje. Dat at hij niet zelf op. Hij nam het meer naar huis, voor zijn kinderen." „Gert, de oudste, moest eens met een plak raap naar bed. Ander eten was er niet. Onvoorstelbaar. Eén keer ging moeder te nieuwjaarswensen, de nood moet toen heel hoog zijn geweest, langs de deuren, in de hoop om geld te krijgen voor je wens. Van een rijke boer kreeg ze een gul den, dat was heel veel. Maar het meeste kreeg ze toch van de armsten." „Het verhaal van die raap en het nieuw jaarswensen vertel ik wel eens aan mijn kleinkinderen. Dan kijken ze je aan met open mond. Het is ook niet te geloven, ze ker nu niet, nu kinderen opgroeien in weelde." A.C. de Graafweg Het gezin Bergmans-Ottenbros is drie keer verhuisd. Na de Kil werd een arbeiders woning betrokken aan de Westerlange- reisdijk, de huidige A.C. de Graafweg. Dit huisje was eigendom van veehouder Pieter Borst. Henk Bergmans werkte bij hem. De woning is gesloopt in 1936 voor de aanleg van de provinciale weg Niedorper Verlaat-Wognum. Het stond ter hoogte van de huidige parkeerplaats langs de provin ciale weg, tussen de percelen A.C. de Graafweg 8 (de boerderij van vroeger Pieter Borst) en 10. De familie Bergmans was verhuisd naar een ander werkmanshuis van Pieter Borst, A.C. de Graafweg 12. Daar stonden drie huizen achter elkaar. De buren waren Bruyn en Heggelaar. „Bij ons stond jong vee van Borst. Dat verzorgde vader. Hij kon niet zoveel meer. Voeren, staartenwas- sen, dat soort klusjes deed hij." Vader is overleden in het huis Kerkweg 8 in Veenhuizen, in 1956. „Na de A.C. de Graafweg zijn vader en moeder naar Veenhuizen gegaan, naar een werkmans huis van Arie Appel. Daar werkte Frans. Ze hoefden geen huur te betalen. En Frans kreeg gratis melk." Lopend naar school Aggie ging lopend naar school. Op klom pen van de A.C. de Graafweg naar De Noord. „We liepen via de Schapenweg en het kerkepad. Dat is nu de Harlingerstraat. Daar deed je drie kwartier over. De kloven zaten in je benen, van de klompen." Hoofdonderwijzer was meester Jansen. „Een heel fijne meester. Hij kon heel mooi vertellen. En hij dwong ontzag af, meester Jansen kon ons in toom houden. Slabonen plukken. Vader Henk Bergmans (rechts) werkt bij het bedrijf in Oude Niedorp van de Langedijker conservenfabriek Peter Verburg. Dirk Bergmans, broer van Aggie, staat vierde van rechts.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2009 | | pagina 40