HET LEVEN VAN AGGIE BEERS-BERGMANS Op bezoek bij Aggie Beers-Bergmans (geboren in 1922). Ze woont aan De Zicht in Heerhugowaard-De Noord. Openhartig vertelt Aggie over haar leven. Over vroeger en nu. Een bijzondere ontmoeting. V %■- Aggie (Agnes Henrica) is de jongste van het gezin van Hendricus Cornelis Bergmans en Anna Ottenbros. Alle negen kinderen zijn geboren in Heerhugowaard. Het ouderlijk huis stond aan een van de 'Killen'. Heerhugowaard kende vroeger vier Killen: de Eerste Kil, Tweede Kil, Derde Kil en Vierde Kil. Aan deze doodlopende paden, die uitkwamen op de Middenweg, stonden enkele huizen. De huidige Van Loonstraat was ooit zo'n Kil. Aggie weet niet meer aan welke Kil zij woonden. Vader Henk Bergmans was los arbeider. Hij is geboren in Warmenhuizen. „Vader was al jong wees. Zeker op zijn veertien de waren zijn vader en moeder al overle den. Zijn ouders kwamen uit Noord Brabant. Meer weet ik daar niet van." Koolschuit trekken Henk Bergmans liep scheef. „Vader had hoogstwaarschijnlijk een heupafwijking. Daar kreeg hij steeds meer last van. Op jonge leeftijd was hij eigenlijk helemaal uit elkaar gescheurd. Als jongen van veer tien trok hij de koolschuit naar de veiling in Broek op Langedijk. Hij werkte toen bij een tuinder. Zwaar werk, dat trekken vanaf de wal." „Die heupafwijking van vader is waar schijnlijk erfelijk. Vijf van mijn kleinkin deren hadden bij de geboorte ook een der gelijke afwijking. Zij konden worden ge holpen met een spreidbroek. Daarmee werd de afwijking gecorrigeerd. Renske is op haar zeventiende geopereerd." Als wees werd Henk Bergmans onderge bracht bij de familie Jansen in Waarland. „Hij was een thuishaalder, zo heette dat. Jansen was een bouwer. Bij hem zal vader hebben gewerkt." Huishoudster pastorie Henk Bergmans is een zoon van Gerardus Bergmans en Trijntje Jansen. Hij had drie zussen: Trijntje, Agnes en Guurtje. „Allen bleven ongetrouwd. Naar Agnes ben ik vernoemd. Guurtje was jaren huishoudster op de pastorie hier in De Noord. De men sen noemden haar Frida." Archiefonderzoek leert dat grootvader Gerardus Bergmans is geboren in Bergeijk, in 1841. Het is niet bekend waarom hij vanuit Noord-Brabant naar Noord-Holland is getrokken. Hij trouwde in 1872 in Warmenhuizen met Trijntje Jansen. Gerardus woonde toen officieel nog in Bergeijk. Trijntje Jansen is in 1838 geboren in Oude Niedorp, als dochter van Machiel Jansen en Niesje Bijwaard. Haar eerste man Simon Put was overleden. Na hun huwelijk gingen Gerardus en Trijntje Bergmans-Jansen wonen in Warmen huizen. De moeder van Aggie, Anna Bergmans- Ottenbros, kwam uit een groot gezin. Haar wieg stond in de gemeente Berkhout. Anna is een dochter van Dirk Ottenbros en Maria Johanna Goossens. Maria Johanna Goossens stierf jong. Opa Ottenbros hertrouwde met Trijntje Molenaar. Ook het tweede huwelijk schonk hem kinderen. Tekst: Ed Dekker rechts: Aggie Beers, augustus 2009, in de achtertuin van haar woning aan De Zicht in Heerhugowaard-De Noord. (foto Ed Dekker) Vader Henk Bergmans (1877-1956). en moeder Anna Bergmans- Ottenbros (1883-1970)

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2009 | | pagina 39