WAPEN VAN HOOGHEEMRAADSCHAP HOLLANDS NOORDERKWARTIER Lisa Beerepoot Het schild vormt de kem van het wapen. Het grijpt rechtstreeks terug op het wa pen van het bij velen nog wel bekende, in 1993 opgeheven Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Dat hoogheemraadschap werd opgericht naar aanleiding van de watersnood van januari 1916. Toen braken de dijken langs de Zuiderzee door met een grote watersnood tot gevolg. Deze ramp vorm de voor de provincie aanleiding om het over vele waterschappen versnipperde dijkbeheer in handen van een enkel nieuw en krachtig hoogheemraadschap samen te bundelen. Daarmee was tevens de eerste grote waterschapsconcentratie in Nederland een feit. De rode klimmende leeuw van Holland symboliseert het land en het werkgebied van Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier. Links in het schild vin den we zilveren en blauwe banden als verbeelding van het water. Er zijn zes zil veren banden, voor ieder waterschap dat op 1 januari 2003 in het nieuwe hoog heemraadschap opging één. Het schild is geplaatst op een dubbelkop- pige adelaar en wordt gedekt door een keizerskroon, rechtstreekse herinneringen aan Karei V. Keizer Karei is voor de wa terstaat van Noord-Holland van enorm be lang geweest. Zo gaf hij in 1544 opdracht tot de vorming van de Schermerboezem, de grote waterberging van Noord-Holland. Het oude Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen voerde als beheer der van die boezem vanouds de keizers kroon en de dubbelkoppige adelaar in zijn wapen. Als opvolger van 'Uitwaterende Sluizen' is het nieuwe hoogheemraadschap als een van de weinige overheidsorganisaties in Holland gerechtigd die kroon en adelaar te voeren. Hiermee wordt meteen recht gedaan aan de grote betekenis van Karei V voor de waterstaat van onze regio. Alles over provinciale-, gemeente- en overige wapens kunt tt vinden op de website www.ngw nl.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2009 | | pagina 38