HERINNERINGEN AAN JO VAN SCHAGEN Jan van Schagen Jo van Schagen is in de Noord vooral bekend geworden door zijn ijscowagens en later de ijssalon waar je overi gens niet alleen ijs maar ook 'een patatje met' kon krij gen. Maar daarnaast deed hij van alles om de kost voor zijn grote gezin te verdienen. Een terugblik op een leven van hard werken. Jo van Schagen is geboren op 12 oktober 1909 in Heerhugowaard in het tweede of derde huisje aan de Kil. Dit heet nu de Oosterweg. Zijn vader was Simon van Schagen en zijn moeder Theresia Luken, die overleed tijdens de periode van de Spaanse griep. Simon en Theresia hadden 8 kinderen. Na de dood van Theresia, hertrouwde Simon met de weduwe Ooievaar die ook al kinderen had. Van mijn vader heb ik begrepen dat het niet gemakkelijk was thuis en dat de kin deren Ooievaar werden voorgetrokken door zijn stiefmoeder. Mede daardoor kwam hij veel over huis bij zijn oudste broer Dirk van Schagen, die fietsenmaker was aan de Rustenburgerweg vlakbij de Viersprong. Er ontstond een speciale band tussen hen, ook toen broer Dirk la ter naar Haarlem vertrok. Onder het ouderlijk gezag vandaan kreeg mijn vader meer vrijheid om te gaan stappen met vrienden. Zo leerde hij Anna Schuijt uit Heerhugo waard Noord kennen. Na een korte ver keringstij d bleek zij in verwachting en dat was natuurlijk helemaal fout in die tijd. Mijn vader kon vertrekken. Ik herin ner mij nog dat hij vertelde dat Jan Schuijt, zijn latere schoonvader, zei dat hij niet meer mocht komen. Mijn vader antwoordde toen "Dat ken je nou wel zeggen maar ik wil d'r hebben dus ik kom wel." En hij bleef komen en kreeg uiteindelijk zijn zin. Op 15 oktober 1932 traden Jo en Anna in het huwelijk en een paar maanden later werd hun eerste kind, een dochter, geboren. Uiteindelijk kregen zij samen elf kinderen. Bijverdienen op de kermis Hun eerste woning was aan de Midden weg ter hoogte van de Rustenburgerweg tegenover de maalderij van Manus Schouten, later Zwetsloot. Daarna betrok ken zij een woning in het centrum, de la tere viswinkel van Jb. Dekker, tegenover Janus Swinkels. In 1939 verhuisden zij door de sneeuw (het had in die dagen gigantisch ge sneeuwd) naar 't Noordend, Middenweg 503. Er waren toen inmiddels 4 dochters geboren. In de oorlog spinde mijn oma wol. Dit werd hun "ruilhandel" waarmee ze mede in hun levensonderhoud konden voorzien. Mijn vader was ondertussen werkzaam als transportarbeider bij de veiling in Noord-Scharwoude. Het huisje werd te klein en een buurman, Dorus Annes, wil de graag in de kleine woning. Hij had geen kinderen en wij waren inmiddels met 8 kinderen. In de Noord werden 6 nieuwe huurhuizen gebouwd en in één daarvan, Middenweg 547 kwamen wij te wonen. De huur van de woning was Rechts: Jo van Schagen met twee van zijn kleinkin deren Erik (links) en Mark Bruijn

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2009 | | pagina 28