PIKKENIEREN VAN RUSTENBURG TOT DE BROEKERVEILING Uit mijn kinderjaren, ik was toen 7 a 8 jaar oud, (1931 of 1932), herinner ik me dat door de armoede in de dertigerjaren mijn vader is gaan pikkenieren. Dat hield in dat hij kool en aardappelen bij de tuin ders ophaalde per schuit en naar de vei ling bracht. Slabonen, zilveruien en alle soorten kool, aardappelen in mandjes van 12 kilo en slabonen in zakjes van 15 kilo. De aardappelmandjes werden al heel gauw vervangen door kisten. Het vracht varen speelde zich voor een groot deel af langs de Rustenburgerweg met gehuurd materiaal (3 tons vletten). Er zat geen motor op, gevaren werd er met een "kloet" (vaarboom). 's Middags en 's avonds werd alles opge haald bij de tuinders. Alle schuiten wer den bij Ab Noorden, café de Rustende Jager aan de Middenweg tegenover de Rustenburgerweg, neergelegd, 's Morgens om half zes gingen we varen naar de overhaal. Voor we bij Ab Noorden waren hadden we er al ongeveer twee a drie uur varen op zitten. Bij de H. Familie-school op 't Kruis, waren we dan door een sluisje ge gaan. Tot de Broekerveiling was het dan nog circa vier uur varen met de kloet. Het was slecht vaarwater met vaak veel kroos. Als je over de overhaal gezet werd kwam je in de ringvaart, daar werden langere kloeten gebruikt. Dat leverde vaak span nende momenten op door de harde wind of motorschuiten die langs voeren. Eén keer in 1937 gebeurde het dat we zo veel water binnen kregen dat Ab Brug- gencate stond te schreeuwen: "Varen, va ren, niet kijken We bereikten toch nog de sluis. De beunen dreven in de schuit en ik was als 13-jarige, die niet kon zwemmen, héél kwaad op mijn vader maar ja, die voer in een andere schuit. In het aardappelseizoen voeren we meest al met vijf schuiten achter elkaar, met één Jaap Beers Foto boven: café "de Rustende Jager" (2e huis van links) Foto midden: Broekerhoek. Flier bevond zich de overhaal Foto onder: de schuiten met groenten liggen op hun beurt te wachten bij de Broekerveiling JlTiddenirfS, fteer-Husouaard

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2009 | | pagina 26