ONZE JONGENS IN INDIË 1945 - 1950 De gebeurtenissen in Nederlands-Indië in de periode 1945 - 1950 nemen een belangrijke plaats in in onze jong ste geschiedenis. Uit iedere stad of dorp werden wel mili tairen naar onze kolonie gestuurd, dienstplichtig of als vrijwilliger. Alleen al uit De Noord, toch een kleine ge meenschap, vertrokken meer dan 20 mannen naar de Oost. Met medewerking van Dirk Deken, één van de Indië-gangers, blikken we terug op de gebeurtenissen uit die jaren en de impact die dat had op het dorpsleven in De Noord Oud-Noordender Dirk Deken, geboren in 1925, en thans wonend in Zuid-Schar- woude trad 7 mei 1946 in militaire dienst en vertrok op 4 oktober van dat jaar, deel uitmakend van de 7 decemberdivisie, met de boot "Tegelberg", die 2400 militairen aan boord had, vanuit IJmuiden naar Tandjong Priok. Dat betekende 25 dagen varen (per dag 380 mijl) eer ze Indië bereikten. In totaal werden er in die jaren ruim 120.000 militairen van de naoorlogse le germacht, lichting 43, in grote schepen naar Indonesië vervoerd. Een dergelijk grote troepenverplaatsing over water had in de Nederlandse militaire geschiedenis nog niet plaatsgevonden. Hierbij werden gelijk ook alle benodigde legervoertui gen, tanks, munitie enz. vervoerd. Dit alles onder fel protest van Amerika, dat zelfs dreigde met stopzetting van de Marshallhulp. Het waren voor de militairen best saaie dagen, omdat er aan boord zeer weinig te beleven viel. Vandaar dat Dirk Deken een dagboek bijhield waarin hij, op rijm, het weinige dat er gebeurde elke dag no teerde. Op één van die bladzijden die hij nog allemaal bewaard heeft, staan dan o.m. ook de regels: Al twee weken varen we op dat water de stuurman maakt maar nooit een flater, want ik had nog een stille hoop dat ie een verkeerde weg in schoot! "Band" Begin januari 1949 ontstond in De Noord het plan om de band met de Indiëgangers, een band die eigenlijk alleen via brieven van de familie in stand werd gehouden, uit te breiden. Dit was een initiatief van de Noord-ender thuisfrontcommissie bestaande uit de he ren: Gert Molenaar voorzitter, secretaris Gert de Wit en penningmeester Jan W. Beers. Het leidde er toe dat in februari 1949 er een 'blad', in feite niet meer dan een bun del A-viertjes, samengesteld werd, waarin allerlei dingen, nieuwtjes dus uit De Noord, verteld werden. Zo was er een rubriek van de kapelaan, later overgenomen door de pastoor, regel matig nieuws van voetbalclub Hugo Boys, een langdurig zieke leverde onder de naam "Zonnebloem" bijdragen en weer iemand anders beschreef de meer algemene dingen uit het dorp. En dan was er uiteraard ook altijd een stukje van de voorzitter van het plaatselijke thuis frontcomité, de organisator van dit alles. Het blad kreeg, een naam, "Band", die beantwoordde aan het doel van het thuis front n.l. een band tussen Heerhugo- waard-Noord en Indië. Het blad, dat gratis naar de Indiëgangers werd verzonden, was uiteraard ook be- M.s. Tegelberg werd in 1938 in Amsterdam ge bouwd, gecharterd in de oorlog in Engeland door het ministerie van oorlogstransport en verbouwd tot troepen transportschip. Na de oorlog enige jaren inge zet voor troepen- en materiaalvervoer naar Indië

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2009 | | pagina 22