DE VERDWENEN MIDDENSTAND Heb je geld mee of moet ik het opschrijven? Wij leven in een tijd, waarin alles groter lijkt te moeten worden. Nog slechts enke len onder ons herinneren zich de oude kruidenier. Hij schepte de gevraagde boodschappen nog uit de vakken met erwten, bonen, zout en suiker, om de ge wenste hoeveelheid in papieren zakken te deponeren en op die manier met de klant mee te geven. In de supermarkt, die de oude kruidenier opvolgde moest de klant de gewenste artikelen al zelf uit de schappen pakken. De artikelen werden meer en meer door de fabrikanten ver pakt, waardoor dit mogelijk werd ge maakt. Toch is het nog niet zo lang gele den, dat voor moeder een half pond kof fie bij Krijgsman, de kruidenier, gehaald moest worden. "Maaltje moeder de kof fie zelf, of wil ze gemalen koffie?" Als moeder gemalen koffie wilde, werden de bonen ter plaatse gemalen in een ouder wetse koffiemolen met aan twee zijden een groot wiel. Als de bestelling was klaargemaakt, zei Krijgsman: "Heb je geld mee, of moet ik het opschrijven? De Spar kruidenier en Onverschillig hoe dat verder werd afge- textiehaak van H. Kort handeld, als beloning kreeg je een snoep- aan de Middenweg je aangereikt, waarbij Krijgsman de ge- woonte had om op het laatste moment een vinger vooruit te steken, waardoor je steevast de vinger, in plaats van het snoepje pakte. Zoals Krijgsman, die een klein winkeltje had tegenover De Swan, waren er een aantal kruideniers in het centrum van Heerhugowaard. Daarnaast kende het centrum tal van andere mid denstanders. Een andere service van de middenstand was, dat de ondernemer zijn klanten opzocht en kwam "vragen" wat er nodig was. Vóór in de week kwam hij langs met een notitieboekje en noteerde wat hij in de loop van de week moest af leveren. Jan Groot kwam zoals gebruike lijk via de achterdeur met zijn potlood achter zijn oor en kondigde zijn komst aan met. "De kruidenier!". In een boekje werden de gewenste artikelen opgeschre ven. Als de klant even niet wist wat hij wilde bestellen, somde Groot, als een volleerd toneelspeler de artikelen op, die anders misschien vergeten zouden wor den. Om de kruidenier niet tegen het hoofd te stoten en ook een andere kruide nier te vriend te houden, kwam het bij bepaalde families voor, dat ze de ene week bediend werden door de ene krui denier en de week daarop door de andere Ik heb zelfs een goe de kennis, destijds zelf midden stander, die vaste klant was bij vier kruideniers, die hem om de week bedienden. Zo ging dat in die tijd. Iedere kruidenier had zo zijn bijzonderheden. Zo had Henk Kort - hij was één van de eerste gemotoriseerde kruideniers en ging zijn klanten langs met een Fiat 500 - de gewoonte om een grote kist met allerlei soorten snoep bij het "vragen" mee te brengen. De klant kon op die manier zelf zien wat er allemaal in de aan bieding was. Denk niet, dat een Teksl: Jan Swart omstreeks 1953

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2009 | | pagina 19