HET MOOISTE APPLAUS Je hewwe ze in iedere plaas of durp: mense die effies tekort komme. Soms is dat zewat al bai de geboorte te zien, soms komme vader en moeder d'r wat later pas achter dat hullie kind aars is as een aar. Swere taie benne dat voor ze, as ze d'r an wenne moete dat zuks ok hullie over- kommen kin en dat ze voor de rest van d'r leven d'r puur zo'n zurg bai kregen hewwe. Gelukkig weet het heêl veul te gebeuren dat zukke joössies heêl anvallig benne en datje d'r meist nag gróter van houwe as van de are joös die 'gewoon' benne, zelle we maar zegge. Dat was met Kees ok zo. Hai was onder- dehand een knultje van een jaar of elf twaalf em het héle durp mócht hem. Hai was hê- legaar niet kwaadaardig of zo en hai lachtte temet altoid. En d'r was ien ding weer Kees z'n studie op liep, dat was muziek. Deer was ie ge woon hêlgaar niet wois van. Hai had in z'n leven bedat al wel een stik of voif mondorgels versleten en altoid zag je hem thuis met een ouwe trommel, een stikkenige toeter of een aar instrument dat deur de fanfare ofdankt was. Dat toen de gemeente weer hullie durp bai hoorde, 350 jaar bestond en er overal feist vierd werd met een hoop muziek er bai, ken je begroipe dat dat bai Kees ok hêlegaar in de emmer was. En hai was zewat bai gek of toen de fan fare op een eivend in hullie durp kwam te speulen. De manne begonne, met de tam boers voor op, over de ienigste weg van het durp nei het café te marcheren weer- bai ze vezelf een pittige mars blieze. Noh, en de eerste die achter het fanfare anliep was Kees vezelf. Hai had an de slootkant een stokkie vonden en deermee deed ie dezelfde soort meniere nei van de kirrel die as tamboer-metter voorop liep. En Kees liep keersrecht. Z'n skouwer,s die in de regel wat omleig honge, hield ie nou recht overend en het leek wel of ie z'n opa's wandelstok deurslokt had. De joös uit de buurt die Kees allegaar konne, bleve kloin effies achter hem lope, dat zodoende leek het net of hai ok een kloin korpsie anvoerde. Bai het café hiel de de manne ho en ginge op de stoele zit- te die de kasteloin al half in de rondte klaarzet had. En toen begon het concert, zoas de voor zitter het deftig uitdrukte. Noh, je begroipe wel dat Kees temet bai de dirigent in z'n diesek kroop,zó mooi vond ie het. En toen werd het leste nummer ankon- digd: "Ouwe Kammerade" hiette dat, zoas de voorzitter zoide. Dat was een mars die ze altoid voor het lest hielde. Ze hadde hem deur de jare al zoveul kere speuld, dat ze hem wel in het donker bleize kon ne. En toen ok liet de dirigent, die Kees al lang in het snotje had, zien dat ie meer kon as enkeld dirigere. Hai smoesde ef fies met ze manne zoide toen luidop teu gen Kees: "Zeg joh, ik moet onverwachts weg. Zou jij dat leste nummer niet dirige ren wulle?Dat redt je best, dat hew ik al wel zien!" En voor Kees goed en wel deur had wat er beurde, stond ie met het dirigeerstokkie in ze hand voor de fanfare te zwaaien. Ze oge glansden, het heer hong soms voor z'n oge en z'n kop skud- de alle kante op. Maar hai dirigeerde en deed dat met zo'n koerazie dat, as je niet beter wiste„je denke zouwe dat de manne speulde al naar hai sloeg en dat het niet aarsom was. Toen het spul een end had en de echte di rigent het stokkie weer van Kees over nam, kwam er toch een applaus zoas de verbouwereerde muzikante nag nooit eer der meemaakt hadde. Maar de manne begrepe allegaar heêl goed, dat dat applaus zeker ok bedoeld was voor de oigelijke dirigent, die an dat leste nummer hêlegaar niks dein had. Siem de Haan

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2009 | | pagina 18