NOODWEER BOVEN HEERHUGOWAARD Dodelijke slachtoffers 15. Op maandagavond 3 juli 1950 trok een zwaar onweer over Noord-Holland wat in de streek rond Alkmaar en in West Friesland veel schade veroorzaakte. Op talrijke plaatsen sloeg de bliksem in, ontstonden branden en vielen er slachtoffers. Vooral Heerhugowaard werd zwaar getroffen. Een tragisch verloop had het noodweer in Heerhugowaard. Om 7 uur 's avonds brak er door blikseminslag brand uit in boer derij "Reigerhof'. Omwonenden snelden toe om de inboedel te redden. Tijdens één van de zware buien gingen zes mensen onder een boom staan die even later werd getroffen door de bliksem. Alle zes sloe gen tegen de grond waarvan er twee di rect weer opstonden. De overige vier ble ven bewusteloos op de grond liggen. Vier artsen, dr. Herckenrath en dr. Brinkhorst uit Heerhugowaard, dr. Cohen uit Hensbroek en dr. Lojenga uit Alkmaar spoedden zich naar de rampplek. Geholpen door EHBO en politie probeer den ze de slachtoffers te reanimeren. Twee van hen, de 16-jarige Cor Beers en de 18-jarige Jan van Stralen kwamen al spoedig bij kennis en werden per ambu lance naar het St. Elisabeth Ziekenhuis in Alkmaar gebracht. Voor de twee anderen, de 15-jarige Jan Evers en de 70-jarige Jan de Vries bleek geen hulp meer mogelijk. Zijn kleinzoon Jan de Vries kan zich de gebeurtenis nog goed herinneren. Hij werkte als monsternemer, wat inhield dat hij alle veeboeren langsging om melk- monsters te nemen. Gedurende het nood weer was hij aan het werk op de Groenedijk waarna hij door de regen naar huis fietste in 't Kruis en daar pas hoorde wat er allemaal gebeurd was en dat zijn grootvader en zijn vriend Jan Evers daar bij om het leven waren gekomen. De brandweer slaagde erin het woonhuis van de boerderij te bewaren. De stal brandde geheel af. Een tweede brand De brand aan de Rustenburgerweg was nog niet geblust of er kwam een melding dat er door blikseminslag brand was ont staan in de veeschuur van C. van Stralen aan de Oostdijk. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de buren zich moesten haasten om een deel van de inboedel en de varkens in de schuur te redden. De Heerhugowaardse brandweer was op dat moment nog bezig met het blussen van de brand van de "Reigerhof' en kon zich la ter alleen bezighouden met het nablussen. Ook in diverse andere plaatsen liet het noodweer een spoor van vernie ling achter, er waren veel branden en er vielen slachtoffers. In Heiloo kwam een bloemenkweker om het leven toen hij in een bollenschuur aan het werk was en deze door de bliksem werd getroffen. In de Eilandspolder werd een landarbei der dodelijk getroffen toen hij met twee anderen op weg was naar een schuur om te schuilen. Rob Estoppey Bronnen: Alkmaarse Courant van 4 juli 1950 Jan de Vries, kleinzoon van één van de slachtoffers Rustenburgerweg Heerhugowaard De Reigerhof in 1950, een haljjaar voor de brand waarbij het het achterste deel afbrand de. Het huis bleef be houden

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2009 | | pagina 17