Jammer dat er nog geen "marktplaats" was. Het inwonersaantal van de Blauwe Reigerpolder groeide in die jaren gestaag. Eén van deze nieuwe bewoners. Rob van de Dobbelsteen, nestelde zich in de schil- dersbuurt. Hij was sportverslaggever bij "Het Parool" en had mede door deze baan veel contacten met beroepsrenners uit die tijd. Rob nam contact met ons op en ging op de informatietoer. Na spoedberaad werd besloten het beroepscircus een criterium te laten koersen in Heerhugowaard. Wie had verwacht dat mannen als Joop Zoetemelk, Hennie Kuiper, Jan Raas, Gerrie Knetemann, Henk Lubberding, Steven Rooks, Johan van de Velden en ve le anderen hun zweetdruppels zouden storten op het Waardse wegdek? De dag voor deze eerste unieke wedstrijd zei een dorpeling tegen mij: "Co je kunt me heel veel vertellen, maar het is godsonmoge lijk, dat Joop Zoetemelk morgen bij ons over de Bickerstraat fietst". De man stond de volgende dag met water landers bij de start. Behalve hij waren er nog duizenden naar het parcours ge stroomd om de helden die veertien dagen ervoor in Parijs gefinisht waren met de gele en de bolletjestrui van de Tour de France, van nabij te bewonderen. Om zwartkijkers het zicht te belemmeren moesten zes mannen met een grote houten hamer zeshonderd meter jute aan palen bevestigen. Dit bouwwerk stond bij het water aan de Van Foreeststraat en Kromhoutstraat. De entreeprijs was tien gulden en voor de tribune een "piek" ex tra. Mannen als Joop Zoetemelk, Kuiper, v.d. Poel en Solleveld waren deze unie ke wielerdag bij mijn wederhelft Riet te gast. Prachtig als je daar weer aan terug denkt. Toch bleek na dertien jaar, dat we het fi nancieel niet meer rond konden krijgen, om de bekende wielrenners naar Heer hugowaard te halen. Jammer. Vele orga nisaties zaten met dit probleem. De start- gelden werden te hoog. Toch is het tot nog toe steeds gelukt om de Tour de Waard te organiseren. Mede door veel rand- en horecagebeuren is de jaarlijkse wielerdag uitgegroeid tot een feestdag voor veel Heerhugowaar- ders en buitenstaanders. Volgens insiders had de Tour de Waard landelijk een zeer goede reputatie opge bouwd. Dat is nog steeds goed merkbaar bij de rennersinschrijving. Dankzij goede sponsors komen er nog steeds veel be kende namen naar de Tour de Waard. Laten we hopen dat het nog tot in lengte van jaren een sportief gezelligheidsfeest blijft en ik ben blij dat ik samen met mijn vrouw hier een steentje aan heb kunnen bijdragen. Renners koersen over de Dreef in Heerhueowactrd

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2009 | | pagina 12