Scheuren en lekkages Het voorportaaltje verkeert in slechte staat. Het eenvoudige stenen gebouwtje vertoont scheuren. Met lapmiddelen wordt voortdurende lekkage te lijf ge gaan. Dit kan zo niet langer. Een afdoen de oplossing is dringend noodzakelijk. Reinout van Brederode verdient een pas send onderkomen. Het praalgraf verkeert na een ingrijpende restauratie in goede staat - nu de behuizing nog. De Veenhuizer gemeenschap heeft zich eerder met veel suc ces ingezet voor de renovatie van het kerkgebouw en de klokkenstoel (met daarin een uit 1460 daterende klok; een gemeentelijk monu ment). Eveneens met veel zelfwerkzaam heid hebben de bewo ners hun schouders gezet onder het be houd van het plaatse lijke café als dorps huis. De Stichting Tot Behoud Praalgraf Veenhuizen zet zich in voor de realisatie van een knap onder komen voor Reinout van Brederode. De bouw van een nieuw voorportaal kost ongeveer 250.000 euro. Het ontwerp - vervaardigd door een van de inwoners - is goedgekeurd door de gemeente. Een Veenhuizer aannemer zal de bouw uit voeren. Door het dorp in allerlei opzich ten nauw te betrekken bij het project, blijven de kosten zo laag mogelijk. Voor de financiering van het plan is de Stichting Tot Behoud Praalgraf Veenhuizen volledig aangewezen op sub sidies. Publieksdagen De bijzondere graftombe is een groot pu bliek waard. Daarom wil de Stichting Behoud Praalgraf Veenhuizen meer be kendheid geven aan het rijksmonument. Met Reinout van Brederode als bindend element wil de stichting jaarlijks een pu- blieksdag organiseren, met activiteiten die zijn gericht op verschillende leeftijds groep. Hierbij wordt gedacht aan een le zingencyclus, een historisch getinte markt en educatief opgezette fiets- en wandel tochten met het kerkgebouwtje als start punt. Op deze wijze staat de geschiedenis van Veenhuizen - als oud dorp in de jonge ge meente Heerhugowaard - één dag in het jaar centraal. Het is de bedoeling om deze activiteiten een brede opzet te geven. Zoveel moge lijk mensen uit Heerhugowaard - en omgeving! - moeten in de gelegenheid worden gesteld om kennis te nemen van de historische rijkdom in Veenhuizen. Het praalgraf verdient rui me aandacht! Bij het organiseren van uiteenlopende ac tiviteiten kunnen an dere organisaties wor den ingeschakeld. Oudheidkamer Voorts zijn er plannen om de functie van het kerkgebouwtje uit te breiden met die van oudheidkamer, op pu blieksvriendelijke wijze gericht op de historie van Veenhuizen. Een extra mogelijkheid om het praalgraf in bredere kring onder de aandacht te brengen, is de aanwijzing van het kerkge bouw als trouwlocatie. Samen met Reinout van Brederode - een man van formaat - wil het Veenhuizer kerkje uitgroeien tot een cultureel bruis ende plek in het oudste en gaafste be waard gebleven deel van de stad Heerhugowaard. Het kerkje is het waard om vaker te gebruiken dan alleen voor een spaarzame viering, de traditionele oogstdankdag en de jaarlijkse herdenking van drie in Veenhuizen omgekomen oor logsvliegers die achter het kerkje hun laatste rustplaats hebben gevonden. De klokkenstoel naast het kerkje. Daarin hangt de klok die in 1460 is gegoten. Het voorwerp is gemeente lijk monument. De klok kenstoel is gerenoveerd met veel inzet van de Veenhuizer gemeen schap.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2008 | | pagina 55