DE HEER VAN VEENHUIZEN VERDIENT GOED ONDERKOMEN Zo'n bijzonder praalgraf in de Heerhugowaardse buurtgemeenschap Veenhuizen en zo'n slecht onder dak. Dat moet anders, vinden de inwoners van Veenhuizen. Tijd voor actie. Voordat het te laat is. De eeuwenoude graftombe verdient het om middel punt te worden van jaarlijks terugkerende activitei ten waarbij de gehele gemeenschap en omgeving worden betrokken. In het kleine kerkje van het dorp Veenhuizen is een bijzonder monument te vinden. Een rijksmonument, het oudste van de vijf rijksmonumenten in Heerhugowaard. Het is het praalgraf van Reinout van Brederode (1567-1633). Als Heer van Veenhuizen had Reinout het ja renlang voor het zeggen in Veenhuizen. Reinout van Brederode ligt - in albast - in het voorportaal van het kerkje. Het praal graf is een van de weinige graftombes in heel Nederland uit de eerste helft van de zeventiende eeuw. Nergens zo noordelijk in Noord-Holland is zo'n praalgraf te vin den. Zeldzaam voorbeeld Deskundigen noemen het Veenhuizer grafmonument een zeldzaam voorbeeld van dit genre in de grafkunst. Op een ste nen plaat, aan het voeteneind, staat wie het monument hebben opgericht: zijn vrouw en kinderen. Reinout van Brederode was niet zomaar een Heer. Behalve Veenhuizen was hij ei genaar van de toenmalige heerlijkheden Spanbroek, Oosthuizen en Kwadijk. Van 1582 tot zijn dood was Van Brederode Heer van Veenhuizen. Hij was een man die heel wat in de melk had te brokkelen. Meer dan twintig jaar was hij voorzitter van de Hoge Raad van Holland, Zeeland en West-Friesland, het hoogste rechtscollege van het land. Hij behoorde tot het groepje edelen dat de Ridderschap van Holland vormde. Laatste rustplaats Nooit heeft Reinout gewoond in Veenhuizen. Wel had hij er een huis. Hoe nietig ook op de landkaart, deze belangrij ke persoon koos Veenhuizen als zijn laat ste rustplaats. Het huidig kerkgebouwtje - oecumenisch in gebruik - dateert van 1965. De waarde volle graftombe heeft sindsdien een plek in het kleine voorportaal. De gisant (af beelding van een dode) is voornamelijk vervaardigd rood geaderd witte albast, uit het Engelse Nottingham. De graftombe is een monument om zuinig op te zijn. De gemeenschap van Veenhuizen - hoe klein ook - ziet het als haar taak om het bijzondere object in ver antwoorde omstandigheden over te dragen aan volgende generaties. Het dorp kan dat niet alleen. Daarbij is uw hulp nodig. Tekst: EdDekker Foto's: collectie auteur Rechtsboven: Het kerkgebouw aan de Kerkweg in Veenhuizen. Het is gebouwd in 1965. Een procedure tot aanwijzing als gemeen telijk monument is zo mer 2008 gestart. Het praalgraf van Reinout van Brederode in het voorportaal van het Veenhuizer kerkje. Van Brederode was ja renlang Heer van Veenhuizen, van 1582 tot zijn dood in 1633. Het voorportaal is drin gend toe aan vervan ging-

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2008 | | pagina 54