48. de jongste zoon van een bekend persoon. Zijn vader was o.a. een vriend en ver trouweling van prins Maurits, een zoon van Willem van Oranje. Metius sr. had bovendien twee zonen die later een zeke re bekendheid verwierven. De oudste werd een verdienstelijk astronoom en de middelste een professor in de wiskunde aan de toenmalige bekende Friese univer siteit in Franeker. De jongste evenwel (geboren in 1571 en overleden in 1648?) stapte later, zoals gezegd, ten dele in va ders voetsporen. Antonis (zo spelt hij zelf zijn naam soms!) is van groot belang geweest voor de drooglegging van de Grote Waert van wege zijn technische bemoeienissen daar mee. Een aantal belangwekkende voor werpen die verband houden met de inpol dering die onder zijn leiding is uitge voerd, herinneren ons daar aan. Met name de bovengenoemde gegraveerde koper platen die pas rond 1980 (weer?) aan het licht werden gebracht. Een groot aantal mensen hebben ten tijde van de op- en in richting van het poldermuseum van Heerhugowaard (rond 1980) 'verse' af drukken (groot of klein en gedrukt bij de Fa. Clement in Amsterdam) van de opnieuw ontdekte koperplaten aangekocht, al of niet ingekleurd in handwerk. Er is al heel lang geen enkel exemplaar meer van deze 'verse waar' te krijgen in de museumwinkel. Antoon Metius had ook een soort waarmerk. Dat waren zijn naam en handtekening op de schetsen en tekeningen. Zijn naam was ui teraard een verwijzing naar zijn afkomst, maar allereerst naar zijn onbetwiste vakmanschap. Er is maar weinig bekend over deze Antoon Metius. Ik ken geen por tret van hem en evenmin een le vens- of persoonsbeschrijving. Wellicht kan men ergens iets over hem opdiepen uit de archie ven van de polder. De bij dit arti kel getoonde ('bouw')tekening van de nieuwe polder is recht toe, recht aan, zonder tierelantij nen, gewoon een globale schets van het geraamte dat past in de vorm van het vroegere grote meer, een vorm met een natuur lijke oorsprong. De manuscriplkaart van Antoon Metius uil 1631

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2008 | | pagina 50