VIERDE JAARBOEK Voorwoord Velen zullen de betekenis van het woord 'overhaal' kennen. Een 'overhaal", vroeger ook wel 'overtoom' genoemd, was een constructie, bedoeld om boten en schuiten in en vanuit de polder, naar een ander waterniveau te verplaatsen. Ook Heerhugowaard kende in vroeger jaren meer dere 'overhalen' of 'overtoomen'. Het zal dan ook geen toeval zijn dat de achternaam Overtoom nog steeds binnen onze polder volop aanwezig is. Dit wat betreft de vraag die ons wel eens bereikt over de naam van ons jaarboek. Ons jaarboek is in feite een verlenging, uitbreiding, van de nieuwsbrief die door de vereniging van "Vrienden van het Poldermuseum" jaarlijks aan hun leden werd verstuurd. Om nu echter deze nieuwsbrief, die eigenlijk alleen informatie bevatte over de activiteiten van de vrienden van het museum, beter te benutten, werd er een overleg gehouden met die Vrienden en met enkele anderen. Hieruit bleek dat men algemeen van mening was, dat de inhoud van de brief, zich beperkte tot de ac tiviteiten van de vereniging, wat op zich ook juist was. Maar tijdens die bijeenkomst werd besloten om de brief uit te breiden en om te bouwen tot een tijdschrift, zoals alle historische verenigingen die al jaren uitge ven. Met andere woorden: tot het maken van een tijd schrift/jaarboek, waarin gelegenheid werd geboden, ar tikelen die met het verleden van Heerhugowaard en zijn omgeving te maken hebben te publiceren en voor zover beschikbaar, van foto's en toelichting. Omdat dit echter wel enige, vooral ook financiële ge volgen met zich mee bracht, werd besloten de werk groep "Overhaal" om te vormen tot een stichting. Hierdoor ontstonden er meer kansen om aan geldmid delen te komen. En nu heeft u inmiddels alweer de vierde "Overhaal" in handen, waarvan we hopen dat u er weer met veel ple zier in zult lezen.. En mochten u tijdens het lezen dingen uit het verleden te binnen schieten die het waard zijn in een volgend nummer op te nemen: aarzel dan niet en laat het ons weten. Hetzelfde geldt voor foto's die met het verleden te ma ken hebben. Mogelijk kunnen die een volgend nummer weer helpen verrijken Namens de Stichting Historisch Heerhugowaard, Siem de Haan, voorzitter.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2008 | | pagina 4