Teun van1 Spengen 40 jaar molenaar in Hugowaard 42. van Spengen het middel punt van een druk be zochte receptie, hem aan geboden ter ere van zijn 40-jarig dienstverband. Voor zijn verdiensten werd Van Spengen ko ninklijk onderscheiden. Burgemeester A.F. Molleman speldde hem de ere-medaille in brons op, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Teun van Spengen was op 6 februari 1925 in dienst van de coöperatie gekomen. Als molenaar. Alle voorkomende werk zaamheden bij De Goede Verwachting waren bij hem in goede handen. In de oorlogsjaren zal Teun bij tientallen zakjes graan hebben vermalen tot bloe- mige meel voor brood, meestal 's nachts. Hij tapte dan clandestien stroom af uit een 'Wehrmachtskabel' om zijn molenste nen te laten draaien. Als 14-jarige begon Teun van Spengen met werken in een maalderij in zijn toen malige woonplaats Vinkeveen. Daar leer de hij de molenstenen scherpen, de basis van het molenaarsvak. Al spoedig han teerde hij zelf de kneus- en bilhamer met succes. Door de molensteen te bewerken met verschillende soorten scherphamers, kon een prachtige snijkant worden opge zet, met overal in de steen even diepe kerven uitgehouwd. Van Spengen was een vakman in het bil len van de molenstenen. Zoetjesaan ver dwenen bij coöperaties de molenstenen. Die maakten plaats voor hamermolens of - voor die tijd - nog modernere installa ties. bouw van 1400 vierkante meter was toentertijd bijna de grootste in zijn branche in Noord-Holland. Klaas Dekker (een oom van mij, Ed Dekker) zwaaide de scepter in deze Welkoop-winkel. Hij maakte in 1982 ge bruik van de vutregeling. Jan Boots was later de winkelchef. Het uitgebreide aanbod van de Welkoopwinkel bestond uit onder meer land- en tuinbouwgereedschappen, be strijdingsmiddelen en doe-het-zelfartike- len. Ook brandstoffen als benzine en gas- olie waren er verkrijgbaar. De Goede Verwachting beschikte in Kolhorn over een eigen overslagbedrijf, 'De Comak'. Voerartikelen en meststoffen werden ook jarenlang per schip aange voerd aan de loswal langs de Westdijk. Duizenden tonnen kalkammonsalpter zijn daar gelost. Teun van Spengen De coöperatie vierde in 1965 een bijzon der jubileum. Op 5 februari was Teun IN DIENST VAN „GOEDE VERWACHTING Bij De Goede Verwachting verdween in 1958 een koppel stenen en driejaar later het laatste. Daarna maalde Van Spengen met een hamermolen. Ook hij ging met zijn tijd mee. Hij groeide in de maalderij uit tot dé technische man. De gehele Het bestuur in 1956, bij de viering van het 40- jarig bestaan. Vlnr, achter: Pieter Beers uit Heer- hugowaard, Elias Koster uit de Wogmeer, Jan Biersteker uit Heerhugowaard (direc teur), Klaas Modder uit Heerhugowaard en Klaas de Hart int Hens broek. Voor: Petrus Blauw uit Heerhugowaard (secre taris), Frans Spaan uit Sint-Pancras (voorzit ter) en Dirk Wit uit Hensbroek (vice-voor- zitter).

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2008 | | pagina 44