39. van de maatregelen van de regering was verbetering van het onderwijs en de voorlichting op landbouwgebied. De boeren zelf kwamen ook in beweging. Als reactie op grootschalige knoeierijen van malafide handelaren richtten zij overal coöperatieve verenigingen op voor de gezamenlijke inkoop van veevoeder en kunstmest. De particuliere initiatiefne mers werden hierbij gesteund door de landbouworganisaties. De eerste leden Coöperatieve Aankoopvereeniging met Malerij De Goede Verwachting kende een moeizame start, in de oorlogsjaren. Bij de oprichting hadden zich 71 leden aangemeld, overwegend afkomstig uit Heerhugowaard en Hensbroek. De mees te leden waren veehouder of landbouwer. In de lijst van de eerste groep leden vin den we ook een veedrijver, een slager en een caféhouder. Broekerhoek Het bestuur van De Goede Verwachting kocht in juni 1916 van C. de Boer een stuk land van 1,7 hectare aan de ringdijk van de Heerhugowaard, in de Broeker hoek. Dit perceel lag gunstig voor de aanvoer van grondstoffen per schip. Met bovendien een spoorlijn op korte afstand. Architect H. J. Cramer uit Hoorn kreeg de opdracht een plan te maken voor de bouw van een grote maalderij, met een 22 meter lange steiger aan ringvaart van de Heerhugowaard. Deze maalderij werd in de zomer van 1917 in gebruik genomen. De bouw van de maalderij vergde een investering van rond 31.500 gulden, de bouw van een dubbele woning (bestemd voor de direc teur en de molenaar) 6.000 gulden. Daar kwamen nog bij de kosten voor de beno digde installaties (10.000 gulden) en de elevator (4.500 gulden). De eerste maanden na de oprichting werkte plaatselijk molenaar J. Bes voor de coöperatie. Hij mocht graan malen en bezorgen voor de vereniging. Vanaf sep tember 1916 deed dat de coöperatie Samenwerking in Opmeer, totdat De Goede Verwachting vanaf zomer 1917 geheel op eigen kracht kon draaien. Rijknecht Er werd een paard en wagen (bij Jacob Met) aangeschaft, C. Comelissen uit Haringhuizen werd aangetrokken als rij knecht. Later werd hij maalknecht. Aris Brouwer, werkzaam bij de nabijge legen zuivelfabriek De Kroon, werd in 1917 als directeur in dienst genomen. Kunstmest, krachtvoer, zaaizaden, land bouwwerktuigen en brandstoffen, De Goede Verwachting richtte zich op een breed pakket voor land- en tuinbouwers. Al na vier jaar nam directeur-boekhouder Aris Brouwer ontslag, in 1921. Zijn op volger, directeur Russen uit Markelo, stapte al na twee jaar op. Het waren moeilijke tijden voor de jonge coöpera tie. Onder de nieuwe man Jan Biersteker zette verbetering zich in. Hij was geko zen uit 76 sollicitanten. Jan Biersteker zou liefst veertig jaar op zijn post blij ven. Jan Biersteker, afkomstig uit Broek op Langedijk, wilde wat graag directeur worden. Hij ging bestuursleden af om zijn kandidatuur te bepleiten. Hij ging zelfs zover om Dirk Wit uit Hensbroek kloetend te bezoeken. Wit was toen in het weiland bezig met melken. Biersteker had een schuit geleend om Wit in de vaarpolder te bereiken. 'Hij kan best kloeten', zei Dirk Wit in een bestuursver gadering over de kandidaat. Gert Koog en Jan Tabak brengen de laat ste vracht veevoer per paard en wagen, rond 1930. Daarna kwam de vrachtwagen. De biechten rijden op de Middenweg, ter hoogte van café Marlène. Het voer is bestemd voor Petrus Blauw, de man die van 1916 tot 1956 secretaris was van De Goede Verwachting.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2008 | | pagina 41