COÖPERATIE "DE GOEDE VERWACHTING" Een advertentie in de Schager Courant van 25 april 1916 wijst op een nieuwe ontwikkeling in Heerhugowaard waaraan na iets meer dan zeventig jaar een einde kwam. De krant meldde de oprichting van de 'Coöperatieve Aankoopvereeniging met Malerij' te Heerhugowaard. Over deze coöperatie, beter bekend onder de naam 'De Goede Verwachting', gaat dit artikel. De bedrijfsgebouwen op de hoek Westerweg/Westdijk tegenover het oud ste gedeelte van bedrijventerrein Zand horst herinneren oudere Heerhugowaar- ders aan de tijd dat vanaf deze plek boe ren in de wijde omgeving werden voor zien van krachtvoer, kustmest en andere agrarische benodigdheden. De bedrijvigheid op deze locatie heeft een heel ander karakter gekregen. Lief hebbers van antiek, grenen en curiosa kunnen daar nu terecht bij De Lampet kan. Eén loods biedt onderdak aan De Schoof Keukens, Wooninterieurs en Badkamers. De volledige tekst van de advertentie in de Schager Courant uit 1916 luidt: Gemeenschappelijk De officiële oprichting van De Goede Verwachting, zoals de coöperatie werd ge noemd, volgde op 16 mei 1916. In de op richtingsakte staat het doel van de vereni ging omschreven. Het eerste bestuur bestond uit voorzitter Pieter Kant uit Heerhugowaard, vice- voorzitter Klaas Molenaar uit Heerhugo waard, secretaris Petrus Blauw Jnzn. uit Heerhugowaard (de in de advertentie ge noemde Chr. Vis was secretaris van het voorlopige bestuur), penningmeester Aris Schrooder uit Hensbroek, Klaas Kamp uit Hensbroek, Joan Voorthuijsen uit Hens broek en Jacob Zomer uit Heerhugo waard. Landbouwonderwijzer De aanzet tot de oprichting had land bouwonderwijzer M.G. Visser gegeven. Hij was ook hoofd van school III te Heerhugowaard. Visser hield tijdens de wintervergadering 1915/1916 van de afde ling Heerhugowaard van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw een lezing waarin hij de oprichting van een coöpera- Tekst: Ed Dekker. Foto 's Cees Modder, Gerard Blauw Aris Smit en Ed Dekker Linksonder: Het doel van de coöpe ratie staat omschreven in artikel 2 van de op richtingsakte, 16 mei 1916. Rechtonder: Kort na de bouw in 1916/1917 van de maalderij, gezien vanaf de Westdijk. Rechts het dubbele woonhuis, be stemd voor de directeur en de molenaar 'Zij, die nog lid wenschen te worden van de nieuw opgerichte Coöp. Aankoop vereeniging met Malerij te Heerhugowaard kunnen zich nog als lid aanmelden vóór of op 1 Mei a.s. bij Jb. de Wit Mz., Oudkarspel; J. Visser Jz., Hensbroek; P. Waker, Veenhuizen; P. Blaauw, Veenhuizen; J. Zomer, Heerhugowaard en bij den secretaris Chr. Vis, Heerhugowaard'. Zij heeft tot doel het voor gemeenschappelijke rekening aankoopen van landbouwbenoodigd- heden in den uitgebreidsten zin en het uitoefe nen van het bedrijf der graanmalerij; waartoe door de vereeniging de daarvoor benoodigde gebouwen, terreinen, machinerien, werktuigen en gereedschappen zullen worden gehuurd of gekocht.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2008 | | pagina 39