DE GEZONDHEIDSCOMMISSIE Hoorn werd in 1902 bij Koninklijk Besluit aangewezen als zetel van een gezondheidscommissie met als werkterrein een twintigtal gemeenten in West-Friesland. Eén van deze gemeenten was Heerhugowaard waar o.a een inventarisa tie werd gemaakt van de bouwkundige en hygiënische staat van alle woningen. In het Westfries Archief in Hoorn zijn al deze gegevens nog terug te vinden. Op grond van artikel 23 van de Gezondheidswet moesten voor (combina ties van) gemeenten gezondheidscommis sies worden aangewezen. Dat gebeurde bij Koninklijk Besluit op 25 juni 1902. Hierbij werd Hoom aangewezen als zetel voor de commissie die als werkterrein een twintigtal gemeenten van West Friesland zou hebben. Één van deze ge meenten was Heerhugowaard. Tot de diverse taken die de gezondheids commissies op zich namen was het hou den van enquêtes, waaronder een uitge breid woningonderzoek. In 1903 is hier mee een begin gemaakt in de gemeente Heerhugowaard. Van elk pand zijn gege vens genoteerd op een formulier, met daarop een dertigtal vragen. geten het soort dakbedekking en het ge bruik van hout dan wel steen voor de bui tenmuren. Uiteraard heel belangrijk voor de gezond heidscommissie waren zaken die met de hygiëne te maken hadden. Hoe is de wa tervoorziening geregeld en met hoeveel woningen wordt hiervan gebruik ge maakt? Kan men het huishoudwater lo zen en zo ja, op welke wijze? En dan de vraag of een woning een eigen dan wel een gemeenschappelijk privaat heeft en hoe dit is ingericht. Al dan niet afsluit baar met een deur? Heeft het gemeen schap met de buitenlucht en is er al dan niet een beerput aanwezig? Ook wilde men weten of een gedeelte van de woning of erf gebruikt werd voor het houden van dieren. Niet te vermelden hierbij zijn katten en honden die voor het genoegen worden gehouden. En tot slot de vraag of de woning gebreken heeft, last heeft van vocht, lekkage, rook, stank of ongedierte en hoe hoog de huurprijs is. Al deze gegevens zijn, van elke woning in Heerhugowaard, verzameld in het be gin van de twintigste eeuw. Een leuk voorbeeld van dit woningonder zoek is dat van een nog bestaand pand op Zo is de grootte van elke woning bekend, evenals het aantal bewoners en de sa menstelling van de bewo ning. Voor de hoeveelheid licht en frisse lucht was de inhoud van elk vertrek van belang en het aantal aanwe zige vensters, hetzij vast, hetzij beweegbaar. Ook het aantal slaapplaatsen per vertrek en de afscheiding van deze slaapplaatsen was interessant. En niet te ver- Lou Guse en Jan de Vries De woning Middenweg 88 staat er nog steeds

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2008 | | pagina 35