31. Playback was in De Noord in de jaren '60 allang niet vreemd meer. Wil Beers werd hier 'wereldberoemd" met zijn "Tom Manders-act" Hij was de perfecte Figaro. De zeeverkenners hebben ook ooit een prachtige uitvoering van "De Zuiderzee- ballade" op de planken gezet. En als Cocktailtrio heeft een groepje het: "Oe, aa aa oh grote beer" uitgevoerd. De playbackshow was in De Noord dus allang uitgevonden! Het onderdeel "Pauze" was voor veel kinderen een hoogtepunt op deze avond. Want wat was het bijzonder als je bij de bar van De Hengstman je eigen flesje Joy mocht bestellen. Het dikbuikige flesje sinas is voor velen onlosmakelijk verbonden met deze ou deravonden. Later kwam daar het flesje Chocomel bij en was het moeilijk kiezen, want het duurde weer een jaar tot de vol gende consumptie. Belangrijk in de pauze was de verkoop van de vele lootjes voor de verloting want dat moest weer het nodige geld in het laatje brengen. Na de pauze was er vaak een wat groter toneelstuk, waarin de oudere gidsen en verkenners de hoofdrol kregen.De klein tjes kregen dan een ondersteunende taak. Zij werden uitgedost als bloem of boom. Zo heb ik zelf als een soort zonnebloem op het toneel gezeten. Een krans van schuimrubber om mijn hoofd, groen crê pepapier als blad ergens aan mijn armen. Wat was ik trots, ik had een rol in het "grote stuk". Er was volgens goed katholiek gebruik, een vast ritueel als afsluiting: de Maria hulde. Het meisje met het mooiste lange haar mocht als Maria in een prachtige grot (keurig nagemaakt) gaan staan. Marry Borst heeft deze rol menig keer vervuld. Afgevaardigden van de kabouters, wel pen, gidsen en verkenners stonden er in uniform om heen, naast de kandelaars die uit de kluis van de kerk waren geleend. Dan werd er ook weer gezongen: Ik ben een kind van Maria, mijn moeder is zij en elke dag, zegent zij mij, ja elke dag Ik ben een kind van Maria 'k ben altijd blij gezind, Ik ben Maria's kind Als deze hulde gedaan was, stond er nog één belangrijk onderdeel op programma: De verloting!! De aalmoezenier had hier de leiding en samen met Schipper Borst en een paar le den werden de winnaars blij gemaakt met fruitmanden, taarten en metworsten. Soms waren er ook grote prij zen, zoals een fiets! Herinneringen Er zijn veel oud-leden en oud leidsters en leiders die herinne ringen hebben (soms ook niet) aan de ouderavonden. Kapelaan Broersen, aalmoeze nier van 1957 tot 1959 weet zich van de ouderavonden niets meer te herinneren. Wat hij zich wel herinnert van De Noord is de toenmalige pastoor, Remmer, die bij de benoeming van het kersvers kapelaantje zei: "Ik heb jou hier helemaal niet nodig". De Mariahulde 1963

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2008 | | pagina 33